4 adımda Render Alma

Merhaba bu yazımda Render nedir?Render programları nelerdir?Solidworks’de render nasıl alınır?Render nasıl kaydedilir?Solidworks’de animasyon render nasıl alınır? sorularını cevaplamaya çalışacağım.

 

 

1- Render Nedir?

Render almak bir nevi çiziminizin görüntü kalitesini arttırarak  resim olarak kaydetmektirBu yazıda solidworksde 4 adımda render nasıl alınır ve ek olarak solidworks animasyon render nasıl alınır sorularının cevaplarını bulacaksınız..Mühendisler, mimarlar, sinemacılar tasarımlarına, videolarına gerçeklik kazandırmak için çeşitli yazılımları kullanarak render almaktadırlar.

Günümüzde müşterilerin ilgisini çekmek ve güzel bir sunum yapmak için render almak önem kazanmıştir. Cad yazılımlarıyla tasarlanan 3d çizimler render programlarıyla işlenmektedirler.Tabi bu işleme süresi bilgisayarınızın ram ve ekran kartına bağlı olarak çok uzun veya kısa sürebilmektedir.

Makina mühendisleri olarak bizler için de önemli bir işlem olan render alma Cad programında geometrik tasarımı yaptıktan sonra makinaya  güzel bir görüntü kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

2- Render Programları

Piyasada bu amaçla kullanılan oldukça fazla program bulunmaktadır. Bunlardan benim bildiklerim Vray,Keyshot gibi programlardır.

3- Solidworks ile ilk render uygulamam


Solidworks ile render alarak daha gerçekçi bir görünüm elde edebilirsiniz.Ben de ilk renderımı resimdeki  piston üzerinde aldım.Malzeme olarak tüm parçalarda çelik seçtim.Renk olarak biyel kolunda kırmızı,piston başında turuncu,pimde yeşil seçimi yaptım.

Görüntü kalitesini arttırmak için seçeneklerden Hd boyutlarını(16:9) seçebilirsiniz. Fakat render alma süresi uzayacaktır.Çok beklemek istemiyorsanız ayarları olduğu gibi bırakmanızı öneririm

Önceki yazılarımda da paylaştığım piston çiziminin renderını aldım. Render alınmamış görüntüsüyle kıyaslandığında çok daha gerçekçi ve güzel bir görünüm elde ettim.


Render alınmamış ve render alınmış parça arasındaki fark
renderrender alma

    Render alınmamış                                       Render alınmış 

İlginizi Çekebilir :  Solidworks Nasıl Öğrenilir?




Render alınmış ve render alınmamış piston kıyaslandığında render alınan parçada ek olarak şu özellikler bulunmaktadır:

– Malzeme seçimi yapılmış
Renk ataması gerçekleştirilmiş
– Renk ve malzeme seçimine göre parçanın renderı alınmış
– Render alınan parçanın görüntüsü gerçeğe daha yakın, ve göze hoş geliyor.Sunuma hazır.


>>>> Programla Ağırlık Merkezi,Kütle Hesabı
>>>> Solidworks Montaj Örnekleri







4- Solidworks’de render nasıl alınır?


Bu kadar renderdan bahsettik gelelim en önemli konuya solidworksde nasıl render alınır? 4 basit adımda siz de render alabileceksiniz.Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

Bir parça, makina, mekanizma vs.  çizdiniz.Ve render yapmak istiyorsunuz.Çizdiğiniz parça kayıtlı ise open ‘a tıklayarak parçayı açalım.

 


1-
Solidworks’de render almak için öncelikle ”photowiew 360” a tıklanır.Photowiev 360 komutunu Office Products komutuna tıklayarak bulabilirsiniz.

2- Daha sonra  açılan ”Render tools” komutuna tıklayın.Bu komuta tıkladığımızda render araçları açılacaktır.Eğer açılmadıysa sağ tıklayarak komutu sizde ekleyebilirsiniz. Bu araçlar ile render ayarlarını yapabilirsiniz.

3-Edit appreance” a tıklayın.Yani görünümü düzenle komutudur.Daha sonra malzeme,arka plan,renk seçimi yapın.Malzeme seçimi için seçtiğiniz malzemeyi parçanın üzerine sürükleyerek bırakmanız yeterlidir.Malzemeyi bıraktıktan sonra body i seçerseniz tüm parça aynı malzemeden, face i seçerseniz parçanın seçtiğiniz yüzü o malzemeden olacaktır.

Scene komutu ile arka planı değiştirerek  render alırken parçaya farklı görünümler kazandırabilirsiniz. Color ile isteginiz rengi seçerek parçaya uygulayabilirsiniz. Malzeme atarken kullanılan face ve body durumu renk seçerken de geçerlidir.

 

4- Son olarak ”final render”a tıklanır.Renderı bitirmek amacıyla bu komuta tıkladık.Render prewiev e tıklayarak renderı kaydetmeden bir ön izleme yapabilir, gerekli düzenlemeleri tekrar yapabilirsiniz.  Render alındıktan sonra ”resmi kaydet” diyin.Resminizi Png, jpeg veya farklı  resim formatlarında kaydedebilme imkanı bulunmakta.

Bazı parçalarda malzeme atamadan render aldım.Render yine aldı fakat malzeme atadığım parçalar çok daha gerçekçi bir görünüme sahip oldu.Bunun örneğini aşağıda tornavida ve kancada görebilirsiniz.Kancaya malzeme ataması yapmazken tornavidaya malzeme atadım.Solidworks ile çizimini yaptığım ve Render aldığım  başka parçalar;

İlginizi Çekebilir :  Programla Ağırlık Merkezi, Kütle Hesabı
newwwww
kancarender
render2

newwwwwwwwwwwwwwwwwwwww





5- Solidworks Animasyon Render Nasıl Alınır?

Solidworksde  render 4 adımda nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştım.Şimdi sırada solidworksde animasyon render nasıl alınır var.Önceki yazılarımda explode-collapse animasyonunun nasıl yapıldığını anlatmıştım.O yüzden bu yazımda animasyon nasıl yapılır konusuna hiç girmeden animasyonun renderını nasıl alınır göstereceğim.

1- Öncelikle bir montajın configrasyon manager komutuna tıklayarak explode collapse animasyonunu yaptık.Malzemesini,renkleri atadık.Sahne ve ışıkları ayarladık.

2- İkinci adımda bu animasyonun renderını almak var.Bunun için animasyonu kaydederken  işle: photoview olarak seçilir.Ve kaydedilir.Bilgisayarınzın kalitsine göre render işlemi uzun veya kısa sürebilir.

Benim bilgisayarım müsade etmediğinden animasyonun renderını alamadım.Yüksek performanslı bir bilgisayarınız varsa animasyon renderını alabilirsiniz. Her ne kadar animasyonun render alamsam da yaptığım animasyonu sizlerle paylaşıyorum.

Bilgisayarımın elverdiği ölçüde aldığım renderları sizlerle  paylaştım.Gördüğünüz gibirender almanın görüntü kalitesini arttırdığı bir gerçek.Piyasada farklı render alma programları da mevcut.Solidworks veya farklı Cad programları ile tasarladığımız parçaları Vray, Keyshot gibi programlar ile de render alabilirsiniz. Bu programlar sadece render almak amacıyla oluşturulmuş  piyasada kullanılan programlardır.Veya Solidworks,inventor gibi Cad programları da render yapmaya olanak sağlamaktadır.

Yazımı burada sonlandırırken,render  alma ile ilgili soru, gorüş veya önerilerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.Bir başka yazıda görüşmek üzere!

 

4 adımda Render Alma” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: