Alternatif Enerji Kaynakları

Alternatif Enerji Kaynakları

Enerji, iş yapabilme yeteneği olarak adlandırılıdır.
Endüstriyel anlamda insan oğlunun refahı ve huzuru için çalışan hemen her enerji tipi mühendislik alanına girer. Günümüz endüstrisinin temel enerji tüketimi elektrik enerjisidir ve onu ısı amaçlı kullanılan fosil yakıtlar takip eder.

Geçmiş yıllardan bu günlere ulaşan elektrik, çoğunlukla hidrolik santraller ile üretilmekte olup, arazi tipi ve nehir yapısı müsait olmayan devletler ise termik santraller aracılığı ile enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Bütün devletler yine ısı gereksinimini petrol ve kömür ile sağlamaktadır. Bir başka taraftan enerji ve yakıt ihtiyacı da devamlı olarak artış göstermektedir. Bundan dolayı hidro elektrik santralleri ya da termik santraller, diğer taraftan kömür ve petrol, bu artan enerji ihtiyacını karşılayamaz duruma gelecektir.
Özellikle kömür ve petrol madenlerinin sınırlı durumda olması ve günün birinde kesinlikle tükenecek olması, gelecekte enerji ihtiyacını kurgulayan enerji projeksiyonları fazlasıyla önem arz etmektedirler. Bugün, petrol rezervleri için yapılan savaşlar olarak gösterilebilecek olan Körfez ve Afganistan krizleri, enerji sorununun yanında çok büyük bir global bağımsızlığı göstermektedir. Devlet siyasetlerinde enerji, en önemli unsurdur.

Bir ülkenin bağımsızlığı artık günümüzde kendini enerjisini temin edebilme potansiyeli olarak tanımlanmaktadır. Enerji yok ise endüstri, ve endüstri olmadan da bağımsız bir ulus ya da mutlu bir toplum düşünülemez durumdadır. Bahsettiğimiz krizler ve 1974 senesinde yaşanmış petrol fiyatlarının aşırı şekilde artış göstermesi, petrole bağımlı devletlerde ekonomik bunalımlara, ve bu bunalımlar da halk isyanlarına ortam hazırlar.
Ayrıca dış ülkelerin de dahil olduğu bir müdahele sonucunda toplumun yapısı ciddi manada darbe alır. Bu devletler varlıklarını sürdürebilmeleri için IMF politikalarına yenik düşerek, bağımsızlık ilkelerinden ciddi ölçüde taviz vermek zorunda kalmışlardır.
Aynı zamanda 1974 petrol krizinde gelişmiş devletler, teknolojileri ile birlikte sanayi ürün ihracatlarıyla, büyük ölçüde petrol rezervlerine sahip değillerken, hafif bir sıkıntı ile bağımsızlık ilkelerinden taviz vermeden atlatabilmişlerdir. Aynı zamanda aynı bir konuma bir daha düşmemek adına enerjide bağımsız duruma gelmenin yollarını gözetmişlerdir.

İlginizi Çekebilir :  Solidworks Profil (Weldments)

Petrol, kömür ve hidrolik potansiyele sahip olmayan, bilimsel anlamda Alternatif Enerji Kaynakları dediğimiz yeni enerji edinme yöntemleri geliştirmişlerdir. Bu kaynak ve yöntemlerin hemen her devlette mümkün olmasına özen gösterilmiştir. Şüphesizdir ki en temel alternatif enerji sistemi, tasarruf ve izole edilmiş yapılar ile sağlanan enerjilerdir. Hidrolik enerji ve fosil yakıt kullanımına alternatif olarak geliştirilen enerji kaynakları, Tablo 1’de görüldüğü şekilde kategorize edilebilirler. Ders notlarını linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Ders Notlarına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Mekanikci. com sitesinden özgünleştirilerek paylaşılmıştır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: