Bahçıvan Dronelar İle Tohum Ekimi Yapılabilecek

Dronelar Myanmar’da tohum ekim işlemi için kullanılacak. Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da köylüler yok olmakta olan doğayı kurtarmak için çalışıyorlar. Bu hedefle Myanmar’ın Irrawady Nehri deltasına 5 yılda tam 2.7 milyon ağaç dikildi.Ancak daha çok ağaç dikilmesi gerekiyor. BioCarbon Engineering isimli bir firma ağaç ekim işini daha hızlı gerçekleştirebilmek amacıyla droneları kullanma fikrini öne sürdü.

Eylül ayı gibi başlaması planlanan ağaç ekim programında günde 100 bin adet ağaç yerleştirilmesi hedefleniyor.Öncelikle drone bahçıvanlar 250 hektarlık alana 1 milyon ağaç ekebilecekler.Bu projde Delta’ya 1 milyar ağaç dikilmesi hedefleniyor.

Droneların Çalışma Şekli

– İlk önce haritalama droneları ağaçların ekileceği bölgeyi tarayacak ve topografik bir harita oluşturacak.Toprağın kalitesi ve yeryüzü şekilleri,hangi noktalara ağaç dikileceği belirlenecek.
– 2.grupta bulunan dronelar ise belirlenmiş noktalara tohum paketlerini bırakacaklar.Tohum paketleri havadan bırakıldığında toprağa saplanacak şekilde tasarlanmış.
– Paketlerin içerisinde mineral,gübre ve ağaç tohumları bulunuyor.
– Bahçıvan  droneların bir insandan 10 kat daha hızlı ağaç dikebildiği belirlenmiş.
İlginizi Çekebilir :  Dünya'nın En Hızlı Kamerası Üretildi

Bahçıvan Dronelar İle Tohum Ekimi Yapılabilecek” için 2 yorum

 • Ağustos 20, 2017 tarihinde, saat 9:10 am
  Permalink

  Bahçivan dronelar dikkat çekici bir teknolojik gelisme dogrusu.Artik hayatin her alaninda teknolojiye teslim olmus durumdayiz.Bu durun belki de gunun birinde urkutucu boyutlara ulasabilir.Boyle birseyin varligindan bu yazi sayesinde haberdar oldum.Tesekkurler.

  Yanıtla
 • Eylül 2, 2017 tarihinde, saat 2:01 am
  Permalink

  Nereden nereye, zamanında RC helikopterler vardı 5 dakika havada kalır kalmaz hemen düşerdi.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: