Bilardo Topları Neyden Yapılır

Bilardo Topları Üretim Malzemesi Nedir?

Bilardo topları hangi malzemeden yapılır sorusu eskiden beri merak edilen bir konu olmuştur. 1900’lü yılların başınca bilardo topları fildişinden üretilmekteydi. Fildişlerine yapılan kusursuz işlemeyle bilardo topu elde ediliyordu. Ancak fillerin katledilmesi beraberinde ciddi bir sorunu da getirmiştir. Fil nüfusundaki ciddi oranda düşüş fildişi ürünlerinin alınıp satılması konusunda ciddi kısıtlamaları da beraberinde getirmiştir. Bu nedenle farklı bir üretim malzemesi arayışına girilmiştir.

Günümüzde Ne Kullanılıyor?

Bilardo topları üretim malzemesi fildişinden sonra preslenmiş odun hamuru ve kemik tozu karışımı olmuştur. Ancak bu malzeme ile üretilen toplardan çok memnun kalınmamıştır. Daha sonra maddenin işleme teknikleri de gelişince farklı malzemelere yönelim olmuştur. Günümüzde bilardo topları için fenolik olarak da isimlendirilen ilk sentetik polimerlerden, “fenol-formaldehitten” maddesi kullanılmaktadır. Bu malzemenin bilardo topları için kullanımı ilginç olaylar sonunda meydana gelmiştir. Leo Baekeland, fenol-formaldehit sentezleme işlemini keşfeden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu genç kimyager, oldukça parlak fikirlere sahiptir. Belçika’dan ABD’ye göç ederek üretimi pahalı olan malzemelere alternatifler aramıştır. Sentetik bir gomalak oluşturma hedefindeki Baekeland, araştırma yapmaya başladıktan sonra cila, ahşap koruyucu gibi malzemeleri kullanarak sonuca varmaya çalışmıştır. Yoğun devam eden çalışmaları sonucunda;
Fenol (karbürik asit, C6H5OH),
Beyaz kristal bir materyal,
Formaldehit (renksiz ve zehirli bir gaz -HCHO) maddelerinin karışımı ile yeni bir oluşum gündeme getirmiştir.
Yeni oluşumda kontrollü ısı ve basınç şartlarında üretim etkileşime sokulmuştur. Bu şekilde sentetik bir malzeme üretileceği gündeme gelmiştir. Reaksiyondan sonra meydana gelen ürün şeffaf ve kehribar rengine dönüşen bir sıvı olmuştur. Buna bakalit adını veren Baekeland sonradan çok işe yarayacak bir ürüne imza atmıştır. Bu üretilen maddenin günümüzdeki adı fenol-formaldehit veya sadece fenoliktir. Ürün keşfedildikten sonra çok uzun zaman geçmeden bilardo topları için ideal bir malzeme olduğu görülmüştür.

İlginizi Çekebilir :  Güneşten Elektrik Üreten Kumaş

Fenol-Formaldehit Teknik Özellikler

Fenol-formaldehit bilardo topu malzemesi teknik özellikleri ise şöyle sıralanabilir:
Termoset polimer malzemedir,
Isıya dayanıklıdır,
Sert, seramik malzemelere göre daha az gevrektir,
Çözücü maddelere karşı çok kararlı ve etkisizdir ,
Nispeten ucuz bir malzemedir,
Modern fenolikler çeşitli renklerde olabilir,
Fenolik bilardo topları çarptığında fildişi toplarla aynı sesi vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: