Bilgisayar Mühendisliği Bitirme Projesi Örnekleri- 5 Adet

Bilgisayar Mühendisliği 5 Bitirme Projesi Örneği

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisleri için çok sayıda bitirme projesi örneği bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında hazırlanan projelerden de örnekler alınarak liste oluşturulabilir.

Uzaktan Hasta Takibi İçin Karar Destek Motoru Projesi

Hastaların vital verilerini uzaktan takip edebilme olanağı sağlayan projedir. Kablosuz olarak uzaktan merkezi bir sunucuya bağlanma ile hastalar tansiyon, şeker, vücut sıcaklığı gibi kontrollerden geçebilmektedir. Uygulamada, bu verilere göre hasta durumunun acilen sınıflandırılması yapılmaktadır. Yani kural tabanlı bir karar mekanizması söz konusudur. Bu geliştirilen destek mekanizması, C# engine şeklinde hazırlanır. Karar destek yöntemleri ilk dönemlerde teorik olarak araştırılır. İkinci dönemde ise kod tasarımı ve geliştirilmesi söz konusudur.

Universal Software Radio Platform İle Röle Haberleşme

Bilgisayar mühendisleri için bitirme projesi örneği olarak Universal Software Radio Platform İle Röle Haberleşme Uygulaması Labview yazılımı kullanılarak programlanabilen NI USRP cihazı ile hazırlanmaktadır. İletişim kalitesinin artması için gönderici alıcı arasındaki haberleşmede 3. bir röle cihaz üzerinden aktarım sağlanmaktadır. Proje, istenen görüntü ses gibi sinyalleri kaynaktan röle cihaza ve de hedef cihaza sorunsuz aktarma amacı taşır.

Kampus Gsm-3g Kapsama Sinyal Haritasının Çıkarılması

Projede amaç, portable handheld spectrum analizörü kullanılarak farklı bölgelerdeki baz istasyonu sinyal şiddeti ölçümlerini yapmak, cihazın nasıl çalıştığını öğrenerek GPS koordinatları verilerini kaydetmek ve bu şekilde ara yüz yazılımla istenen sorgulamaların yapılmasını sağlamaktır. Bu sorgulamalara bağlı olarak istatistikler ve görsellerle sinyal seviyelerinin gösterilmesi sağlanır. Uygulama ara yüzü geliştirmeye yönelik olarak geliştirilen bu proje epey dikkat çekmiştir.

Sanal Tasma IOS ve Android Projeleri

Farklı yazılımlara yönelik hazırlanan proje Bluetooth 4.0 tag’lerle yanımızda taşımak istediğimiz eşyaları kontrol etmek amacını taşır. Anahtar, cüzdan gibi eşyalara Bluetooth 4.0 tag takıldığında bu eşyalar uzaklaşırsa kontrolü sağlanabilir. Eşya sayısına göre Bluetooth 4.0 tag alınması gerekmektedir. 3-4 tane genelde yeterli olur.

İlginizi Çekebilir :  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Zwave Modüller İle Akıllı Ev Uygulaması

Bitirme projesi örnekleri içinde dikkat çeken bir diğer çalışmadır. Z-wave protokolü ile fibaro akıllı ev sistemi sensor kitleri ve gateway kullanılır. Gateway ile Z-wave sensor modülleri kontrol edilerek masaüstü bilgisayar ve akıllı telefon üzerinden uygulama gerçekleşmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: