Bilgisayar Mühendisliği Nedir

Bilgisayar Mühendisliği Nedir

Günümüz teknolojisinde artık her şey neredeyse bilgisayarlar üzerinden kontrol edilmektedir. Bu uygulamada geliştirilen teknolojide dünyanın payı oldukça büyüktür. Bu alanda çalışmalar yapan mühendisler bilgisayarların yardımcı olabileceği pek çok alanda gelişmişlik gösteren bir mühendisliktir. Bilgisayar verilerini sistematik olarak derleyip işlemekte, yapısnı ve tasarımını geliştirmektedir. Yazılım sorunları ve donanım bilgilerinin sorunların giderilmesinde son derece önemli olduğu durumlarda, bilgisine başvurulan kişilere bilgisayar mühendisi denir. Sadece sorunların çözümünde değil, üretimde de hayal güçlerini mesleki birikimleriyle desteklerler.

Bilgisayar Mühendisi Nerede Çalışır

Bilgisayar mühendisi özel kurumlarda olduğu gibi devlet kurumlarında da çalışma imkanına sahiptir. Devlet kurumlarında bilgi işlem alanında çalışma hakkına sahiptir. Bilgisayar mühendisi bilgisayarlara girilecek olan verilerle ilgili çalışmalar yapmaktadır. Bilgisayar donanımlarını hazırlayarak şirketlerde danışmanlık yapabilirler. Programcı olarak özel firmalarda veya kendi işlerinde çalışabilirler. Sistem çözümleyicisi olarak iş hayatına atılabilme hakkına sahiptirler. Yazılım alanında çalışıp yapılan ihalelere değerlendirme yapabilirler. Bilgisayar ağları için gerekli denetimleri yapar ve kurulabilmesi için şartname hazırlayabilir ve temin edebilmek için yardımcı olurlar. Sistem uzmanlığı, yazılım uzmanlığı ve veri tabanı uzmanlığı alanında önemli çalışmalar yapmaktadır.

Nasıl Bilgisayar Mühendisi Olunur

Lisans eğitimini tamamlayıp mezuniyet belgesini hak almaya kazanan kişi mühendis olarak çalışmaya başlar. Bilgisayar mühendisi olabilmek için dört yıllık mühendislik fakültelerinden mezun olmanız gerekmektedir. Mezun olduktan sonra bilgisayar mühendisi unvanı alınmaktadır.

Bilgisayar Mühendislerinin Kullandığı Donanımlar

Bilgisayar mühendisi, işini yaparken birtakım donanımlara ihtiyaç duyar. Bunlar kısaca yazıcı ve derleyici gibi ekipmanlardır.

Bilgisayar Mühendisinin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Veri tabanları, grafik yazılımları, programlama dilleri, iş istasyonları, işletim sistemleri gibi bilgi birikimleri mühendiste bulunması gereken niteliklerdendir.

İlginizi Çekebilir :  Bilişim Mühendisliği Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: