Bilişim Mühendisliği Nedir

Bilişim Mühendisliği Nedir

Bilişim bilimleri, Bilgisayar Mühendisliğinin temel yeteneklerini içerir. Bunun yanı sıra daha çok geniş alan kapsayan ve içerisinde Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Hukuk, Medya ve askeri çalışmalar gibi pek çok bilim dalı ile ortak çalışmaları olan bir mühendislik dalıdır. Ekonomi, işletme, biyoloji, yayıncılık ve sağlık gibi pek çok alanda yaşanan problemler için çözüm üretir ve bilişim teknolojileri için yeni kullanım alanları meydana getirir.

Bilişim bilimleri alanındaki çalışmalar yönetimin karar verme etkinliklerini artırmada vazgeçilmez araç haline gelmiştir. Bunun sonucunda Bilişim Sistemleri (BS) ortaya çıkmıştır. Bilişim sistemleri, organizasyonel verinin toplanması, dağıtılması, depolanması ve işlenmesi sürecini içerir. Son derece pratik tekniklerle verinin bilişime dönüştürülmesi gibi faaliyetleri de bünyesinde barındırır. Bu yönüyle Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Bilim dalının temel becerilerine sahip olmak gerekir.

Bilişim Mühendisliğinin Eğitim Amaçları

Öğrencilere Bilişim Sistemleri Mühendisliğinin temel konularında geçerli yaklaşım öğretir.
Öğrencilere evrensel düzeyde ve laboratuarlarda çalışma olanağı sağlar.
Öğrencilere temel mühendislik ve temel bilimler alanında güçlü bir altyapı sağlar.
Küresel düzeyde taleplerini belirten mezunlar yetiştirilir.
Öğrenciler tasarım yapma ve karar alma yeteneklerini geliştirir.

Bilişim Mühendisliğinin Araştırma Amaçları

İyi donatılmış araştırma alanları oluşturur ve zenginleştirerek evrensel düzeyde çalışmalar yapılmasını sağlar. Bölüm çalışmalarının bilimsel dergilere ve çeşitli tartışmalara konu olmasını sağlar.
Kongre, çalıştay, sempozyum, konferans ve seminer gibi etkinlikler düzenleyerek veya bunlara katılarak bilimsel tartışma ortamlarının zenginleşmesine katkıda bulunur.

İlginizi Çekebilir :  Dünya Düz Müdür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: