Bireysel Isıtma mı, Merkezi Sistem Isıtma mı

Bireysel Isıtma mı, Merkezi Sistem Isıtma mı

Ülkemizde bir çok insan ev alırken düşündüğü sorulardan biriside bireysel ısıtma mı alsam yoksa merkezi sistemli ev mi alsam diye kendi kendisine sorular sorarlar.
Özellikle doğalgaz bedellerinin artması ile bu soru daha çok sorulmaya başlanmaktadır.  Doğalgaz parasını daha az ödeyim düşüncesi ile kombili ev alıp ısı sistemine kendisi hükmetmek istiyor.
Çok yanlış bir düşünce olduğunu yazımızın devamında dile getireceğiz.

Amacımız doğalgaz bedelini minimize bir şekilde ödemek ve normal değerlde ısınmak iste seçtiğimiz sistemden ziyade o sistemin doğru uygulanıp uygulanmadığını denetlemek gerekmektedir.

Sizlere merkezi sistemi tavsiye ediyorum. Sebebi ise tek bir ısı merkezinden daha fazla dairenin yararlanmasıdır. Bu sistemi doğu cihazlar ile birleştirerek doğalgaz bedellerini minimize edebiliyoruz.

Merkezi sistemi oluştururken doğru cihazlar ve doğru ek parçalar kullanılması gerekmektedir.

Merkezi Sistemde Yoğuşmalı Kazan

Yoğuşmalı sıralı sistem çalışan kaskad kazan dediğimiz kazanlar kullanılmalıdır.  Duvar tipi ve yer tipi diye iki ayrı kazan sisteminden birisini tercih etmek gereklidir. Sebebi ise yoğuşma sayesinde doğalgazı son derece tasarruflu bir şekilde yakmasıdır.  Sıralı bir şekilde çalışmasıda ihtiyaca göre karşılık vermesindendir.

5 li kaskad bir kazan sisteminde ne kadar ihtiyaç var ise o kadar kazan çalışmaktadır ve bunlar eş yaşlandır malıdır.

 Merkezi Sistemde Frekans Konvertörlü Pompa

İkinci önemli bir husus ise sıcak su devir daimini sağlayan sirkülasyon pompası ihtiyaca göre suyu sirküle ederek kazanın fazla çalışmasını engelleyecektir. Frekanslı pompa kullanırken verim tabloları göz önünde bulundurularak alım yapılması gerekmektedir.

Merkezi Sistemde Termostatik Radyatör Vanası

Üçüncü bir husus ise radyatörlere termostatik radyatör vanası takılmasıdır. Radyatör ısısı belli set değerine ulaştığı zaman daireye gelen debiyi kısarark veya kapatarak diğer katlardaki dairelerin daha verimli ısınmasını ve kazan dönüş hattının daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın Düz Olduğunun İspatı

Merkezi Sistemde Denge Kabı

Diğer üç husus kadar çok önemli olmasada yakıt ve basınç problemleri için doğru seçilmiş bir denge kabı tesisata takılması gerekmektedir. Gidiş hattı ile dönüş hattı arasındaki basınç ve sıcaklık farkını karışımdan kaynaklı dengelemektedir. Bu sayede kazana giren dönüş suyu daha sıcak girerek kazanın az devreye girmesini sağlamaktadır.

Merkezi Sistemde Motoru Üç Yollu Vana

Son husus ise Merkezi sistemlerde motorlu üç yollu vana kullanımıdır. Bu vananın amacı belli bir set değerine ayarlanan su o değerin altına düşene kadar suyu kazana girmeden üç yollu vana sayesinde döndürmesidir. Su o değerin altına düştüğünde ise üç yollu vananın yönü kazana doğru dönmektedir.

Unutmamalıyız ki ısınmak için sıcak su lazım ve bu sıcak suyu maximum derecede nasıl sıcak tutarız bunu düşünmemiz lazım.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: