Biyomedikal Mühendisliği Nedir

Gelişen dünyamızda teknoloji ve hayat koşullarıyla birlikte insanlar hayatlarını daha kolay bir halde getirmek için durmadan farklı bölümlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle sürekli olarak karşımıza farklı meslek grupları çıkmaya başlamaktadır. Bunların en çoğu da mühendislik alanlarında karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda adını en çok duyduğumuz mühendisliklerden bir tanesi de Biyomedikal mühendisliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki Biyomedikal mühendisliği nedir? İş olanakları nasıldır gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Gelişen yaşam standartlarıyla birlikte insanların daha iyi ve konforlu bir yaşam sürebilmeleri için sağlık yönünden verilen hizmetleri daha iyi bir hale getirmek adına Biyomedikal mühendisliği ortaya çıkmıştır. Her mühendislik dalında olduğu gibi bu mühendislik dalında da ilk amaç problemleri çözmektir. Tıp alanında yaşanılan eksiklikleri gidermek ve tıbbi malzemeleri geliştirmek amacı ile Biyomedikal mühendisliği alanında atılımlar yapılmaktadır.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümlerini Barındıran Üniversiteler

İstanbul teknik üniversitesi
Boğaziçi üniversitesi
İstanbul üniversitesi
Yıldız teknik üniversitesi
Hacettepe üniversitesi
Orta doğu teknik üniversitesi

Biyomedikal Mühendisinde Bulunması Gereken Nitelikler

Biyomedikal mühendisliği olmak isteyenler ilk olarak kendisinde taşıması gereken özellikler şunlardır. Fen bilimleri ile yakından ilgilenmeleri lazımdır. Bunun yanı sıra tıp dünyasında yeni gelişen teknolojileri ve haberleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Oluşan olaylara çözüm odaklı yaklaşmaları lazım. En önemlisi de birçok sentezden oluştuğu gibi bu bölümü seçmek isteyen kişiler öncelikle insanlığa hizmet verme gayesi taşımalıdırlar.

İlginizi Çekebilir :  Abb Robot Yumi Dondurma Hazırlıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: