Broşlama: Tanımı Ve Çeşitleri

Broşlama,broş ismi verilen kesici aletlerle doğrusal kesme hareketi uygulayarak iş parçasının içinden veya dışından talaş kaldırma işlemine denir.Broşlar yani kesici takım broş tezgahına bağlanır.Broşlar iş parçasının içerisine daldırılıp itilerek veya çekilerek kesme işlemi yaparlar.
broşlama

 

Broşlama ile çok iyi yüzey kalitesine sahip ve boyutsal kesinlikte parçalar üretilebilir.Broşlar çok ağızlı ve çubuk şeklinde olan kesici aletlerdir.Broş adı verilen düz freze  tığ veya silindir şeklinde olabilir.
broş

Tek bir parça için broş maliyeti yüksektir fakat çok miktarda üretim için ekonomiktir.  Broşlama diğer metal işleme yöntemlerine göre daha hassas ve hızlıdır.Broşlama ile talaş kaldırma birçok alan ve sektörde kullanılmaktadır. Broşlama uygulama alanları: kama yuvalarının açılmasında,otomotiv sektöründe,freze ile yapılması gereken bazı işlerde,el takımları imalatında,uçak endüstrisinde,dişliler ve akslarda olarak örnek verilebilir.

 

Broşlama Çeşitleri

İki  çeşit broşlama vardır.

1- İç Broşlama: Delikleri büyütmek ve kama kanalı açmak amacıyla kullanılır.İç broşlama parça deliğinin iç yüzeyinde gerçekleştirilir.Broşlar parçanın iç yüzeyinde çekilir veya itilir.

iç broşlama
 

 

2- Dış Broşlama: Bu yöntemle  parçanın dış yüzeyinden talaş kaldırma işlemi yapılır.Bu işlemde ya parça takım üzerinden geçirilir ya da takım parça üzerinde geçirilir.

broC59Flama

 

 
 
Broş Tezgahı
 
Broş tezgahları diğer talaşlı imalat tezgahlarına göre oldukça basittir.Çünkü broş sabit bir hızda doğrusal bir şekilde hareket ettirilir.Yatay veya dikey olabilir.Fakat dikey broş tezgahları daha çok kullanılmaktadır.Bunun nedeni dikey broş tezgahlarının daha az yer kaplamalarıdır.Neredeyse tüm broş makineleri hidroliktir. Birkaç özel durumda mekanik tahrikli de olabilmektedir.
broş tezgahı
İlginizi Çekebilir :  Yüksek Hız Çelikleri (Hss)

Broşlama: Tanımı Ve Çeşitleri” için 4 yorum

 • Kasım 28, 2017 tarihinde, saat 12:07 pm
  Permalink

  Sitenize tesadüfen girdim ve gerçekten çok beğendim.Cok faydalı bilgiler paylaşmışsiniz emeğinize sağlık bundan sonra takipte kalacağım 🙂

  Yanıtla
  • Aralık 12, 2017 tarihinde, saat 7:13 pm
   Permalink

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: