Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

images
Bilim adamı Jacues Ninio’nun oluşturduğu optik illüzyon sosyal medyada tartışma konusu oldu.Bu resimde bulunan 12 siyah noktayı aynı anda görmek neredeyse imkansız.
Bbc Türkçe’nin haberine göre Japon psikoloji profesörü  Akiyoshi Kitoaka tarafından Facebook’ta paylaşılan resim bir günde 7 bin kez paylaşıldı.
Yatay, dikey ve diagonal çizgilerin kesişim noktalarında 12 tane siyah nokta bulunuyor.Fakat bu noktaları aynı anda görmek çok zor.
Bu duruma Ninio’nun getirdiği açıklama şöyle:
 
“Noktaların etrafındaki beyaz çemberler küçültüldüğünde ve çevresine ince, siyah bir çember daha çizildiğinde gözden kayboluyorlar. Bir bakışta ancak birkaçını görebiliyorsunuz. Gri hatların görüntüsündeki süreklilik, noktaları görmediğimiz yerlerde mevcut olmayan gri geçişleri oluşturuyor.”
 
Oyun geliştiricisi Will Kerslake ise “Çizgilerin kesiştiği yerlerde 12 siyah nokta var ama beynimiz tek seferde hepsini görmemize izin veremez”  tweet atarak görüşünü belirtti.
Bu tweet 24 saat içinde 27 000 kişi tarafından paylaşıldı.
BaC59FlC4B1ksC4B1z-12817129
Kerslake’in düşüncesine katiliyorum.Normal olarak ben de 12 siyah noktayı aynı anda göremiyorum.Siz kaç nokta görebildiniz? Ve bu noktaları gorememizin sebebi sizce ne olabilir? Yorumlarınızı bekliyorum. 

 

İlginizi Çekebilir :  Konya'da Bu Cafede Robot Garsonlar Servis Yapıyor

Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?” için 12 yorum

 • Eylül 21, 2016 tarihinde, saat 6:56 am
  Permalink

  Konudan çok etkilendim. Ellerine sağlık. Ben aynı anda 4 noktayı görebildim. Hakikaten çok ilginç. 🙂 Sebebi sanırım sütun içerisinde bulunan çizgilerin çok fazla göz yorucu olması ve haliyle siyah nokta ile gri sütun olunca hepsini görmemiz zorlaşıyor.

  Yanıtla
 • Eylül 21, 2016 tarihinde, saat 9:25 am
  Permalink

  Merhaba valar morghulis öncelikle yorumun için teşekkür ederim ben de 3 noktayı aynı anda görüyorum 4.yü görürken diğerleri kayboluyor.Beynin algılamasıyla ilgili bisey olabilir diye düşünüyorum. Senin yorumunda ilginç geldi olabilir..

  Yanıtla
 • Eylül 21, 2016 tarihinde, saat 6:36 pm
  Permalink

  3 Noktaya kadar yukarıdan aşağıya baktıkça gördüm sayarken yukarıdan aşagıya doğru sayarak gittim kenarlarında o şekilde görülmekte Emeğin dert görmesin Güzel paylaşım olmuş 🙂

  Yanıtla
 • Eylül 21, 2016 tarihinde, saat 11:59 pm
  Permalink

  Görme merkezindeki "kör nokta"dan olsa gerek. Buna benzer pekçok şekil var. Aslında görme alanımızda kör noktalar var farkına varamıyoruz.

  Yanıtla
  • Eylül 22, 2016 tarihinde, saat 8:22 am
   Permalink

   Merhaba Mustafa bey Optik illüzyon (görsel illüzyon) ya da göz yanılsaması, görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan terimdir. Göz tarafından toplanan ve beyinde işlenen bilgiler uyaran kaynağının fiziksel ölçümü ile uyuşmayan bir algı oluşturur. Temel olarak 3 tipi vardır: Değişmez optik illüzyonlar ile temsil ettiği nesnelerden farklı algılanan görüntüler oluşturulur, fizyolojik optik illüzyonlar gözlerin ve beynin belirli bir tür aşırı uyarılması (parlaklık, renk, boyut, konum, eğim, hareket) ile etki gösterir ve bilişsel illüzyonlar, bilinçsiz çıkarımlar sonucu oluşur. Kaynak:Vikipedi gibi bir açıklama getirmişler optik illüzyon için.

   Yanıtla
 • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 1:22 pm
  Permalink

  Merhaba aynı anda görmek gerçekten zor ayrı ayrı görülebiliyor.Ben de bir çizgi üzerindeki 4 noktayı aynı anda görebiliyorum.Yorumunuz için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Eylül 29, 2016 tarihinde, saat 10:47 pm
  Permalink

  Çok keyifli, çok enteresan.Ben havai fişek şöleni yaşadım 😉 Biri görünürken aynı anda diğeri yok oluyor.Bilginin keyfe dönmüş hali. Paylaşımlarınız ve bloğunuz harika.Kutlarım.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: