Çevre Mühendisliği Nedir

Üniversiteye hazırlanıp çevre mühendisliği okumak isteyen kişilerin öncesinden sıkı bir şekilde araştırma yapmaları gerekir. Bu mesleğin zorlukları ve nasıl bir yapıya sahip oldukları hakkında iyice bir araştırma yapmaları şarttır. Bu konumuzda sizlere çevre mühendisliği hakkında bilgi vereceğiz.

Çevre Mühendisliği Nedir

Çevre mühendisliği, doğanın yıllar geçtikçe tükenen kaynaklarını korumak ve elverişli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için doğayı insan etkisinden korumak amacıyla geliştirilen ve bu anlamda çalışmalar yapan multidisipliner bir mühendislik dalıdır. Çevre mühendisliği çalışma alanlarına örnek vermek gerekirse suyun arıtımı ve temini, hava arıtımı, gürültü kontrol sistemleri gibi konularda biyolojik bilimlerden yararlanarak teknik çözümler üretmeye çalışan bir mühendisliktir. Ayrıca yenilenebilir kaynaklar üzerinden çalışmalar yapan bir mühendislik dalıdır. Çevre mühendisliği mikrobiyal yakıt hücreleri ve biyogazdan enerji üretimi yapmak için gerekilen konularla da ilgilenmektedir.

Çevre Mühendisliğinin Mühendislikler ile İlişkisi

Çevre mühendisliğinin kökeni uygarlığın başlangıcına kadar uzanmaktadır. İnsan hayatının gelişmesi ile birlikte temiz su temini ve atıkların yönetimi zorunlu hale gelmiştir. Eski zamanlarda güvenilir su kaynakları bulunmamaktadır. Su kaynakları genellikle hayatta kalmak anlamına gelmiştir. Su kaynaklarının savunması zorunlu bir hal almıştır. Su yapılarını inşa edenler ve savaş makinelerini yapanlar hep aynı kişilerdir. Bu kişiler eski uygarlık mühendisleridir. Bu kişiler 18. yüzyılın ortalarından itibaren halkı için su tesisleri inşa eden mühendislerdir. Bununla birlikte diğer mühendislikler de ortaya çıkmıştır. Mühendislikler sürekli gelişerek günümüze kadar gelmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: