Cfd Analizi Nedir?

Cfd Analizi ( Cfd açılımı: Computational Fluid Dynamics) Türkçesi ile Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği’dirCfd kısaca akışkan davranışının etkili olduğu problemlerin matematiksel metot ve algoritmalar kullanarak bilgisayar ile çözülerek analiz edilmesidir.

cfd analiz


Cfd analizi ilk olarak 1985 yılında Boeing,General Electric gibi büyük firmalar tarafından kullanılmış,daha sonra kullanımı yaygınlaşmıştır.Önerilen Yazı: Cfd Analiz Programları

Cfd Analizi Uygulama Alanları

Cfd analizi gemi,otomotiv sanayi,uzay ve havacılık endüstrisi,çevre enerji ve medikal sektörlerde olmak üzere çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

cfd analiz

#Karmaşık geometriye sahip parçalar, viskozite, sıcaklık farkları vs. etmenler klasik akışkanlar mekaniğinin temel denklemlerine uygulandığında çözümü çok zordur.

#Düz levhalar, dairesel kesitli borular gibi basit parçalarda klasik akışkanlar mekaniği kullanılarak çözüme ulaşılabilir.Fakat geriye kalan parçalarda hesaplamalı akışkanlar mekaniği kullanılmak zorundadır.

#Bunun için akış bölgesi, akışa ait temel diferansiyel denklemleri simüle eden küçük düzgün elemanlardan ve noktalardan oluşmuş ağ yapısına ayrılır ve bu küçük elemanlardan iterasyonlarla adım adım bütün çözüme varılır.

Cfd Analizi Nasıl Yapılır?

– Cfd  analizi akış bölgesi küçük elemanlara ayrılır.

– Sınır koşulları belirlenir.

– Bu küçük elemanlardan iterasyon kullanılarak çözüme ulaşılır.

#Piyasada  kullanılan çok sayıda Cfd analiz programları(Ansys Fluent,Comsol vs) vardır.Bu programlar kullanılarak model meshlere ayrılır.

#Cfd’nin problemlere başarılı bir şekilde uygulanması için tecrübe gereklidir. Cfd analiz yapan firmalar analiz konusunda müşterilerine yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Makine Mühendisliği Bilgi Testi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: