Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Hakkında Bilgi

Denizcilik işletme mühendisleri, deniz işletme acentelerinde ve liman işletme kuruluşlarında uluslararası düzeyde çalışırlar. Çalışma pozisyonlar, ilgili niteliklere sahip şirketlerde denizcilik ile ilgili alanlardır. Bununla birlikte, finans ve sigorta şirketlerinde belirlenmiş stajlarının bitiminde güverte zabiti yani kaptan olarak çalışabilirler. Deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak için lisans eğitimini başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Mühendisler denizcilik ile ilgili her alanda iş başvurusu yapabilmektedirler.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Dersleri

İlk yıl bölümde fizik, kimya ve matematik görülüyor.Deniz örf adet ve liderlik gibi dersler okutuluyor.

Bölüm ile İlgili Gereken Nitelikler

Deniz ulaştırma işletme mühendisliği okumak isteyen bir öğrenci matematik ve fizik konularını sevmeli.Kendini bedensel olarak güçlü ve sağlam hissetmeli. Ayrıca denizde ve açık havada çalışmayı seven her öğrencinin mesleğinde başarılı olacağını da eklemeliyim.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Maaşları

Deniz ulaştırma işletme mühendisleri deniz ile ilgili her alanda çalışabiliyor demiştik. Dolayısıyla maaşlar da çeşitlilik gösterecektir. Bölümü okuyan öğrenciler iş bulma konusunda fazla sıkıntı çekmeyeceklerdir, içiniz rahat olsun. Devlet kurumlarında yada özel sektörde çalışma şansınız var. Mezun olduğunuzda açık denizlere açılabilirsiniz. Dördüncü kaptan olarak göreve başlayacaksınız. Ülkemizde deniz yolu ile ulaşım oldukça fazla gelişmiştir.Gün geçtikçe bu önem artmaktadır.

Karada çalışmak isteyen mezunlar ise ingilizcelerini üst düzeyde tutmalılar.Kaptanların aldığı maaşlar kıdem prensibine göre yükseliyor. Dördüncü Kaptan, Üçüncü Kaptan, İkinci Kaptan ve Süvari Bey; yani geminin kaptanı maaşları çeşitlilik gösterir. Bu miktar 3000-3500 Dolar ve 6 ayda bir ikramiye alırlar. İkramiye konusunda şirket politikaları kendi içinde farklılık gösterir.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın Düz Olduğunun İspatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: