Dişli çark nedir? Dişli Çark Çeşitleri Nelerdir?

Dişli çarklar makinalarda çok sık kullanılan  aktarma elemanlarındandır.Dişli çarklar bir milden diğer mile hareket,kuvvet, güç aktarımı amacıyla kullanılırlar. Bir dişli çark sistemi en az iki dişli çarktan oluşur . Dişlilerin birbirini kavrayıp hareket etmelerini sağlamak için  üzerlerine diş açılır. İki dişliden oluşan bir dişli çark sisteminde döndürülen(çark) dişli döndüren(pinyon) dişli tarafından döndürülür.Küçük olan dişli pinyon büyük olan ise çarktır.Pinyonun diş sayısı çarktan daha azdır.

dişli çark


Dişli çark formülü


Dişli çark formülü devir sayısı ve çap arasındaki ilişkiyi açıklar.
n1.r1=n2.r2

Formülden de çıkarabileceğimiz gibi dişli yarıçapı azaldıkça milin devir sayısı artar.Yani iki dişliden yarıçapı küçük olan dişli daha hızlı döner.

Önerilen yazı: Makina Bağlantı Elemanları

Dişli çark çeşitleri

Piyasada çok çeşitli dişli çarklar vardır. Değişik alanlarda farklı dişli çarklar kullanılmaktadır. Bu dişli çark çeşitlerinden bazıları;

1- Düz dişli çark
2- Helis dişli
3- Planet dişli sistemleri
4- Çavuş dişli
5- Kremayer dişli
6- Konik dişliler
7- Sonsuz vida mekanizması

konik dişli


Dişli Çarklar Nerelerde Kullanılır

Dişli çarkların kullanim alanları oldukca genistir.Saatlerde,araçların vites kutularında,bisikletlerde ve bircok makinede kullanılmaktadir.

Düz Dişli Çark

Düz dişli çarklar eksenleri birbirine paralel olan  miller arasında hareket,kuvvet,tork iletmede kullanılan dişlilerdir.Düz dişlilerde aynı profil ve hatvede dişler açılmıştır.Bu dişler milin eksenine paraleldir.
İlginizi Çekebilir :  Mühendislere Faydalı Bir Site Grabcad

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: