Dünya’da İlk Kez Sürücüsüz Uçan Taksiler Dubai’de Kullanılacak


Dubai’de kullanılacak sürücüsüz uçan taksiler Çinli drone üreticisi Ehang tarafından üretildi. Drone taksiler 100 kg ağırlığındaki bir yolcuyu yaklaşık 30 dk boyunca taşıyabiliyor.Sürücüsüz uçan taksiler Dubai’nin ulaşım sorununa bulduğu teknolojik çözümlerden bir tanesi.

Dubai uçan taksi

Uçan Taksiler Akıllı Telefon İle Çağrılabilecek

Sürücüsüz uçan taksiler navigasyon sistemleri sayesinde yolcuyu istedikleri yere taşıyabilecek.Uçan taksiler akıllı telefon uygulamalarıyla çağrılabilecek.Uçan taksilerde küçük bir çantanın sığabileceği kadar bir bagaj bulunuyor.

Dubai uçan taksi

Dubai Uçan Taksileri Kullanmak İsteyen İlk Şehir Değil


Dubai,  ilk kez 2016’da CES’de sunumu yapılan Ehang’ı kullanmakla ilgilenen ilk şehir değil. Las Vegas geçen yaz yaptığı açıklamada, droneların kamu tarafından kullanılmaya başlanacağını duyurdu.


Dokunmatik Ekrandan Kontrol


Yolcu gitmek isteyeceği yeri uçan taksinin içerisinde bulunan dokunmatik bir ekrandan belirleyecek.Uçan taksilerin Dubai’nin trafik sorununa çözüm getirmesi bekleniyor.


Dubai uçan taksi


Temmuz Ayında Kullanılmaya Başlayacak

Deneme aşaması süren Ehang 184 Dubai’de yolcuları taşıyacak.Trafik sorununa çözüm olarak görülen proje Temmuz ayında hayata geçirilecek.Sürücüsüz uçan taksiler ayrıca acil kurtarma operasyonlarında da kullanılabilecek.

Dubai uçan taksi

Ehang 184 Fiyatı

Tek bir pil şarjıyla 50 km uçuş menzile sahip dronelar 30 dk boyunca uçabiliyor.Saatte 160 km hıza ulaşabiliyor. Dronelar 8 tane pervaneye sahip.Pervaneleri bir araba otoparkına sığabilecek şekilde katlanabiliyor.Ehang 184’ün fiyatı ise 300 bin dolar.
Dubai uçan taksi

Ehang 184 Teknik Özellikleri


– Elektrikli pervaneler(8 adet pervane) toplam 142 hp güç sağlar.
– Kullanıcılar uçan taksiyi 12 inç dokunmatik ekranlı tabletle kontrol edebilecek.
– Ehang 184  karbon elyaf epoksi kompozit ve alüminyum çerçeve malzemeden oluşuyor.

– Ehang 184’te 4 adet kol var. Herbir kolda 2 adet pervane bulunmaktadır.Bu kollar katlanabilmektedir. Bu sayede park konusunda kolaylık sağlanır.

ehang 184

Maximum hız: 28 m/s

Rotor Sayısı: 8

Maximum Uçuş Yüksekliği: 3500 metre

Malzeme: Karbon Fiber

Kanat açıklığı: 3401 mm

Kontrol sistemi: Akıllı telefon/tablet

Fiyatı: 300 bin dolar

Dubai 2030 yılına kadar yapılan yolculukların dörtte birini sürücüsüz araçlar kullanarak yapmayı planlıyor.Sürücüsüz uçan taksi girişiminin bu planın önemli bir parçası olduğu söyleniyor.

İlginizi Çekebilir :  Pistonlar Ne İşe Yarar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: