Dünyanın Düz Olduğunun İspatı

Eğim Kıvrım Yok Teorisi Nedir?

Dünyanın şekline ilişkin tartışmalara Dünya Düz Müdür başlıklı önceki yazımızda değinmiştik. Dünyanın Düz olduğunu savunanların bir çok tezi var. Bu tezlerden ikincisi Eğimin ve Kıvrımın olmadığını savunuyor. İlk tezi okumak için Dünya Düz Müdür bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Gelin şimdi Eğim ve Kıvrım Yok başlıklı tezi yakından inceleyelim.

Eğim ve Kıvrım Yok Teorisi Örnekleri

Eğim ve Kıvrım Yok teorisini önde gelen bilim insanlarının örnekleriyle inceleyeceğiz.

Eğim Örnekleri

Top şeklinde olan bir nesnenin kıvrımlarının görülmesi gerekir. Nereye ve ne kadar uzağa bakarsak bakalım kıvrım görmüyoruz. Ufuk çizgisi olarak adlandırdığımız bu durum denizde uzak mesafelere baktığımızda daha net ortaya çıkıyor. Deniz fenerleri, Henry’nin kitabında geniş yer buluyor. Bilim Adamı olan Henry, deniz fenerlerinin gözle görülememesi konusunda bizlere örnek veriyor. Eğer dünya yuvarlak ise belli bir mesafeden sonra mutlaka deniz fenerinin veya yaydığı ışıkların kıvrımın arkasında kalması gerektiğini söylüyor. Yuvarlak dünya için verilen kıvrım formülü 20 cm eğim olacağı sonucuna varıyor. Ne yazıkki biz dünyanın hiç bir noktasında bunu göremiyoruz.

dünyadüzdürr-300x140

Kıvrım Örnekleri

Bundan başka, dağın kıvrıma ve eğime maruz kalmadan dümdüz uzanmasını örnek gösteriyorlar. Bu, kıvrımın olmadığını kanıtlayan binlerce bilim insanın düşüncesinden sadece bir tanesi. Geometrik hesaplamalar ve hatta suyun kaldırma kuvvetini kullanarak eğimsizlik konusunda çıkarımda bulunuyorlar. Bunların hepsi matematiksel kanıtlar. Nihayetinde, bir önceki yazımızda da değindiğimiz gibi bunlardan şüphe duymamızın nedeni bilgisayarlarda ve televizyonlarda bize gösterilenlerdir.

dünyadüzdür-300x203

Son olarak, balıkgözü lensler ile yapılan incelemelerde, görüntüyü tam ortaladığınızda düz bir çizgiden ibaret olduğunu görürüz. Bunu uçakta deneyebiliriz. Ulaştığınız görüntü, yerdeyken gördüğünüz ufuk çizgisi ile aynıdır.

İlginizi Çekebilir :  Harita Mühendisliği Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: