Dünya’nın En Hızlı Kamerası Üretildi

İsveç Lund Üniversitesi’nden bilim insanları  şuan ki teknolojiden 50 kat  daha hızlı görüntü yakalayabilen dünyanın en hızlı kamerasını üretti.

Dünya'nın En Hızlı Kamerası Üretildi

Saniyede 5 Trilyon Kare Çekebilirsiniz

Dünya’nın en hızlı kamerası FRAME İsveç Lund Üniversitesi bilim insanları Elias Kristensson ve Andreas Ehn tarafından üretildi. Frame adı verilen kameranın açılımı ise Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures. Frame isimli kamerayla saniyede 5 trilyon kare çekebilirsiniz.O kadar ki bu kamera moleküler işlemleri bile yakalayabiliyor.

FRAME kamera

Peki Nasıl Görüntü Alıyor?

FRAME  bir bilgisayar,lazer ışınları, çoklu pozlama ve frekans algoritması kullanarak saniyede 5 trilyon görüntü alabiliyor. .Bilim insanları Frame isimli kameranın özellikle bilimsel deneylerde kullanılmak için üretildiğini belirtiyor.Biyoloji,fizik ve kimya gibi alanlarda yapılacak deneylerde çok yararlı olacağı düşünülen FRAME’in deneylerdeki hataları azaltacağı düşünülüyor.

FRAME kamera

 

2 Sene İçerisinde Piyasaya Sürülecek

 

Frame kamera  geleneksel kameraların çoğundan farklı şekilde çalışıyor.Modern fotoğraf makinelerinin çoğu görüntüleri tek tek ve hızlı bir şekilde çeker.Fakat FRAME kamera bir resimde birkaç kodlanmış görüntü yakalayan bir bilgisayar algoritması kullanıyor.

Dünyanın en hızlı kamerasının iki yıl içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir :  Honda 3D Yazıcı İle Elektrikli Otomobil Üretmeyi Başardı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: