Einstein İkizler Paradoksu

Herkese merhaba bugünkü yazımda Einstein ikizler paradoksundan bahsedeceğiz. Einstein’a göre mutlak zaman yoktur.Zaman kişiye, duruma göre değişir. Zaman herkes için aynı hızda akar.Ama hissettiğimiz bu şekilde olmaz.Örneğin ders çalışırken zaman geçmezken,eğlenirken zaman çok çabuk geçmektedir.Zaman görecelidir.
Göreliliği Anlatan Einstein Sözü
Einstein İkizler Paradoksu”Bir adam güzel bir kızla bir saat oturduğunda bu ona bir dakika gibi gelir. Fakat aynı adam sıcak bir fırının üzerine oturursa , bu ona bir saatten çok daha uzun gelir. Bu  göreliliktir.”
 
 

Einstein izafiyet kuramina göre;

– Fizik kuralları herkes için aynıdır.
– Işık hızı heryerde aynıdır.

Einstein’ın İkizler Paradoksu

Dünya’da aynı süre yaşamış İki ikiz düşünelim(ikizse aynı süre yaşar:) )Einstein ikizler deneyi veya paradoksuna göre bu ikiz kardeşlerden birinci Dünya’da bırakılır. İkinci ikiz kardeş ise ışık hızının yüzde 90’ı hızda giden bir roketle uzaya gönderilir.Dünya’daki kardeş için 100 saniye geçerken uzaya giden kardeş için 44 saniye geçer. Işık hızında giden kardeş için zaman yavaşlayacak ve daha az yaşlanacaktır.Dunya’da kalan ikiz kardeş için ise zaman daha hızlı akacak ve uzaydaki kardeşine göre daha çok yaşlanacaktır.

 

ikizler paradoksu

Roketle uzayda yolculuğa çıkan kardeş belirli bir süre sonra Dünya’ya geri döndüğünde ikiz kardeşini kendisinden çok daha yaşlı olarak bulacaktır.Işık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlamaktadır.

Paradoks Nerede?

 

Roketteki kardeş kendini durgun Dünya’yı kendisinden ışık hızıyla uzaklaşıyor olarak görecek ve Dünya’daki kardeşinin daha az yaşlanacağını düşünür.Dünya’daki kardeş ise kendini durgun roketteki kardeşini ışık hızıyla hareket ediyor olarak görür.ve kendisinin daha çok yaşlanacağını düşünür.Bu iki durumda bir paradoks vardır.Bu paradoksa ikizler paradoksu denir..Bu paradoks görelilik kuramı ile çözülür.Bu paradoks yapılan onlarca deneyle doğrulanmıştır.

Heroes Ve Hiro Nakamura 

İlginizi Çekebilir :  Nihilizm Nedir ?

 

Bana ışık hızını geçerek zamanda yolculuk yapmak konusu  Heroes adlı bilim-kurgu dizisinde Hiro Nakamura adlı bir karakteri hatırlatıyor.Zamanı durdurup geçmişe ve geleceğe  gidebilen karakter Hiro Nakamura…

 

hiro
Hiro Nakamura dizide zamanı durdururken:)
Siz neler düşünüyorsunuz ışık hızına ulaşmak mümkün müdür,Einstein ikizler paradoksu ne kadar gerçekçi?Ya da ışık hızını geçebilir miyiz ve bu sayede zamanda geriye  gidebilir miyiz?Yoksa sadece bilim kurgu fimlerine,kitaplarına mı konu olabilir?

 

 

Einstein İkizler Paradoksu” için 12 yorum

 • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 12:57 pm
  Permalink

  Bir gün mümkün olabilir zamanda yolculuk. Böyle yazılar okumak çok zevkli. Teşekkürler…

  Yanıtla
  • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 1:06 pm
   Permalink

   Merhaba,O günü biz görür müyüz bilmiyorum ama bende keyif alıyorum bu tarz dizi,film ve yazılardan.Yorumun için teşekkürler.

   Yanıtla
 • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 2:21 pm
  Permalink

  Zamanda yolculuğu hayal etmek bile güzel bence. Dokcor Who dizisini ne kadar özlediğim geldi aklıma birden 🙂 Bu arada ikizlerden birinin yaşlanması diğerininse genç kalması çok ilginç geldi bana 🙂

  Yanıtla
  • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 2:48 pm
   Permalink

   Merhaba, hayal edince çok güzel gerçekte olması mümkün degil bence en azından suan için.Doctor Who'yu izleyeceğim listeme ekliyorum.Bilimkurgu seviyorsaniz Heroes' i izlemenizi tavsiye ederim.Yorumunuz için teşekkürler.

   Yanıtla
 • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 2:22 pm
  Permalink

  Belkide zamanda yolculuk mümkündür ama bizden saklanıyordur? Nicola Tesla'nın kaybolan projeleri falan bayağı araştırma yapmıştım bir ara. Gelecekten geldiğini iddia eden insanlar… Bilim kurgu dizi izlerken bundan dolayı çok zevk alıyorum. Özellikle paradoks söz konusuysa ve bilim kurgu denilince benim favorim Doctor Who oluyor… 🙂 Eline sağlık merak uyandırıcı bir konu. 🙂

  Yanıtla
  • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 2:52 pm
   Permalink

   Merhaba valar morghulis.Yorumun için teşekkürler. Bulunup saklanması mümkün olabilir ilginç bir fikir.Bulunup saklanan baska ilhinc seylerde var ozellikle saglik sektorunde.Doctor Who'yu izleyeceğim ilerleyen günlerde..Heroes'i tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 3:24 pm
  Permalink

  Merhaba, benim sıradaki video blog konularımdan biri de bu konu olacak. Burada görünce sevindim… Çok güzel konular bunlar…

  Yanıtla
 • Eylül 23, 2016 tarihinde, saat 4:33 pm
  Permalink

  Zamanın genişlemesi ve daralması oldukça ilginç geliyo bana… Çok etkileyici bir yazı olmuş, tebrikler 🙂

  Yanıtla
 • Eylül 29, 2016 tarihinde, saat 2:18 am
  Permalink

  Bence de çok ilginç bir yazı olmuş. Zamanda yolculuk belki bir gün gerçek olabilir ama sanırım bunun için yüzyıllar gerekir. Zamanda yolculuk gerçekleşirmi bilmiyorum ama bunun gerçekleşmesinin insanlık için çok da hayırlı olacağını sanmıyorum. Her şeyi olduğu gibi insanoğlu bu yolculuğu da kendi çıkarlarına alet eder ve dünyanın sonunu getirir diye düşünüyorum

  Yanıtla
  • Eylül 29, 2016 tarihinde, saat 10:55 am
   Permalink

   Merhaba Zehra hanım.Fikirlenize katılıyorum.İnsanoğlu bunu da bir ticarete dönüştürecektir.Örneğin son günlerde bir şirket 200 bin dolara Mars'a bilet satıyor.Zamanda yolculuk içinde aynı durum geçerli olabilir.Tabi zamanda yolculuk için ışık hızına ulaşmak gerek bunun nasıl başarılacağı da merak konusu.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: