En Çok Kazandıran Mühendislikler

En Çok Kazandıran Mühendislik Dalları

Gözde meslekler arasında varlığını sürdüren mühendislik dalları bir şirket tarafından yapılan araştırmaya göre en fazla kazandıran 17 meslek dalı arasında 10. Sırada bulunuyor. Mesleğin ortaya çıkışını çok eski olması, yeni bölümlerin de eklenmesi ve güncel gelişmelere paralel şekilde varlığını devam ettirmesi tercih edilir olma sayısını hiç düşürmüyor.

Uzay Mühendisliği

Uzay mühendisliği her ne kadar Türkiye’de tam gelişmeyen bir alan olsa da yıllık maaş ortalaması ortalama 65 bin -150 bin dolar arasında değişiyor. Önümüzdeki 20 yılda daha da ilerleyen bir meslek dalı olacağı tahmin edilmekte…

Elektrik Mühendisliği

Yeni mezun elektrik mühendisleri yıllık 57 bin dolar alabiliyor. Deneyimli elektrik mühendislerinde bu rakam 100 bin dolar civarında seyrediyor.

Bilgisayar – Yazılım Mühendisliği

Kodlamanın en parlak zamanı olan günümüzde bilgisayar yazılım mühendisliği de epey popüler bir meslek halini aldı ve geliri de oldukça iyi. Teknolojinin karmaşasının bitmemesi beraberinde yeni çözüm yollarını ve yeni reklam satış alanlarını da getiriyor. Yeni bilgisayar mühendislikleri mezunları ortalama yıllık 50 bin dolar kadar maaş alıyor.  Deneyimli mühendisler için de bu 4 katına kadar çıkabiliyor.

Metalürji ve Malzeme Mühendisliği

Metalürji ve malzeme mühendisliği bölümünden yeni mezun olan biri yıllık 50 bin dolardan başlayan fiyatlarla çalışıyor. Bu alanın 2020 yılına kadar yüzde 9 oranında da büyüyeceği tahmin ediliyor. Tasarıma dayalı bir alan olması endüstriyel alanda daha da değerinin artacağını gösteriyor.

Kimya Mühendisliği

Eski bir mühendislik dalı olan kimya mühendisliği, kritik derecede kazandıran bölümlerden bir diğeri. Dünyadaki ortalamaya göre kimya mühendisleri iyi bir yere sahip durumda. Tecrübe durumuna göre değişmekle beraber 90 bin -150 bin dolar arası maaş ortalaması söz konusu.

Petrol Mühendisliği

Petrol mühendisliği, dünyada en çok kazandıran mühendislik dalı olarak biliniyor. Petrol çıkan tesislerde mesleklerini icra eden mühendisler yılda yaklaşık 132-200 bin dolar arası alıyor. Elbette bunda mesleğin kendi özelliğinden ziyade petrolün değeri de önemli bir belirleyici. Enerji ihtiyacının güncel olması ve sınırlı kaynaktan üretim olması değerin artmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir :  Mühendislerin Alması Gereken Eğitimler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: