Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?

Üniversitede Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü tercih edecek olan arkadaşlar için enerji sistemleri mühendisliğinden bahsedeceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği ülkemizde pek bilinmiyor. Bu sebeple de fazla tercih edilmeyen bir bölümdür. Mesleğin önemi o kadar büyük ki yazımızda bunu daha iyi anlayacaksınız. Şimdi sizi bu bölüm hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirelim.

Diğer Mühendisliklerle Ortak Noktası

Enerji sistemleri mühendisliğini genel hatlarıyla ele alalım. Elektrik mühendisliği, makine mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği dahilinde kesiştikleri ortak noktaların birleşmesinde meydana gelen bir mühendislik dalıdır. Bunu biraz açalım. Enerji Sistemleri Mühendisliğinin bu iki bölümle kesiştiği nokta derslerin ortak olmasıdır. Hatırlatmak gerekir ki farklı üniversitelerde dersler farklıdır. Ancak söylediğimiz gibi bu bölümlerle bir çok ortak dersi vardır. Aynı şekilde, analitik düşünce ve teknik beceri gerektirir. Stajlarını benzer sahalarda yaptıkları için bu bölüm öğrencileri aynı yerde staj görür.

Enerji Sistemleri Mühendisi Ne İş Yapar?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Taban Puanları eşiğine ulaşmış öğrenci, üniversiteler arasında bir seçim yapar. Lisans eğitimi almaya başlar. Eğitimini tamamladığında iş hayatına atılır ve aşağıdakileri yapar.

Enerjiyi ucuz bir şekilde kaliteli yollarla elde etmeye çalışırlar.
Çevreye zarar gelmeyecek bir şekilde üretimler yaparlar.
Büyük şirketlerin enerji yöneticiliğini yaparlar.

Enerji Sistemleri Mühendisi Hangi Alanda Çalışmalar Yapar?

Enerji Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları geniştir. Bu bölümü okuyup mezun olan üniversite öğrencileri yani mühendisler hem özel sektörde hem de kamuda çalışabilirler.

Petrol işleri genel müdürlüğü
Madem tetkik ve arama enstitüsü
Elektrik işleri etüd idaresi
Türkiye elektrik iletişim AŞ
Türkiye atom enerji araştırma kurumu
Temsan

gibi kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

İlginizi Çekebilir :  Bilgisayar Mühendisliği Bitirme Projesi Örnekleri- 5 Adet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: