Excel Nedir? Excel Kısayolları

Excel Nedir? 
Microsoft Office programlarından Ms Excel bir tablo programıdır.  Ms Excel muhasebeciler, mühendisler ve birçok meslek grubu tarafından kullanılmakta olan yararlı bir programdır. Satır ve sütunlardan meydana gelir.Bu satır ve sütunların kesistikleri noktalara (yani kutucuklara) ise hücre denir.Bu sütun ve satırların renkleri, kenarlikları, genişlikleri ve yükseklikleri düzenlenebilir.

ms excel

Excelde hücrelere girilen değerler ile grafik oluşturulabilir.Matematiksel formüller ile ortalama, toplama, çıkarma vs gibi işlemler yapılabilir.

fx: Fonksiyon,formül sekmesi.Bu sekmeye yapılacak işlem girilir.

Excelde Kısayollar

Excelde kullanılan bu kısayollar işinizi hızlandırması açısından faydalı olacaktır.Daha birçok kısayol bulunmakta fakat ben en önemli kısayolları sizinle paylaşacağım.
Ctrl+X : Kesme
Ctrl+C : Kopyalama(copy)
Ctrl+V : Yapıştırma
Ctrl+S : Save (Kaydetme)
Ctrl+O : Aç (open)
Ctrl+ P: Yazdır (Print)
F1: Yardım
Ctrl+F12 : Farklı kaydet
Ctrl+A: Tümünü seç(All )
Ctrl+N : Yeni (New)
Ctrl+Z : Geri al
Ctrl+Y: Son işlemi tekrarla

Excelde Bazı Fonksiyonlar

Exceelde Sum: Toplama
Average: Ortalama
Çıkarma 
Bölme  işlemleri yapılabilmektedir.

Excelde formül sekmesini kullanarak  matematiksel hesaplamalar yaptırabiliriz.Normalde ortalama almak ile uğraşmak yerine average formülü ile ortalamayı rahatlıkla alabilirsiniz.Örneğin B1 ve B5 arasındaki sütunlarda bulunan sayıların ortalamasını almak için 
formül sekmesine fx =Ortalama(B1:B5) yazarsak ortalamayı bize excel otomatik olarak verir.Veya toplamak için fx=Topla(B1:B5) diyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Makine Mühendisliği Bilgi Testi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: