Geomatik Mühendisliği

Geomatik Mühendisliği Nedir?

Geomatik Mühendisliği Nedir sorusuna cevap vereceğiz. Geomatik Mühendisliği konusunda sizleri aydınlatmayı ümit ediyoruz. Gemoatik Mühendisliği içinde barındırdığı tüm teknik birikimi ortaya çıkartır. Toprak parçasının yönetimi konusuyla ilgilenir. Bu arazi yönetimi demektir. Bu konuda kadastro planlamaları, kadastro çalışmaları, taşınmaz malın verimli kullanılması ve gelişimi kavramlarını bünyesinde barındırır. Arazi hakkındaki bu çalışmalarına bağlı olarak kent planlama sistemleri konusunda da yeterli donanıma sahiptir.

Geomatik Mühendislerinin Özellikleri Nelerdir?

Geomatik Mühendisliği eğitimin alıp mezun olmuş Geomatik Mühendisi temel konularda maksimum düzeyde kuramsal bilgi birikimine sahiptir. Sahada uygulama çalışmalarında direkt üretime hazır olarak bulunur. Üretim kapsamında detaylı bir hizmet sunar. Proje ile alakalı sorunları tespit eder ve çözüm geliştirir. Nihayetinde projenin sürekliliğini sağlar. Geomatik Mühendisinin tasarım yeteneği gelişmiştir. Aldıkları büyük sorumluluk Geomatik Mühendislerinin saygın bir konumda olmasını sağlamaktadır. Bir geomatik mühendisi öğrenmeye her zaman açıktır. Kişisel gelişimine önem gösterir. Mesleki bilgi birikimini arttırmaya ve sürekli kendini geliştirmeye uğraşır. İletişim kabiliyetleri son derece yüksektir. Gerek yazılı gerek sözlü olarak bilgi ve tecrübe aktarımını gerçekleştirir. Hızlı karar alma becerisine sahiptir. Takım çalışmalarında lider konumda bulunur. Kitle yönetimi konusunda uzmandır. Ahlaki ve etik yönden karakterini geliştirerek misyonuna hizmet eder.

Geomatik Nasıl Tanımlanır?

Geomatik, yer küre yüzeyi ile ilgili konumlandırma bilgilerinin üretimi teknolojisidir. Aynı zamanda konumların planlanması ve konumlama hizmetleri teknolojilerini de içerir. Geomatik etkin bir iş akışı oluşturma bilimidir. Teknolojik gelişmeler Geomatik gelişimine katkı sağlar.

Üzerinde yaşadığımız yer yüzünün özgün varlığı bulunmaktadır. Bu geoit varlık üzerinde sonsuz sayıda konumlandırma yapılabilir. Yer yüzünün kendi üstündeki bu yapısal durum özgün varlık mevcudiyetini desteklemektedir. İşte bu mekansal ve coğrafi bilgiler belirlendikten sonra, bunların analiz edilmesi, analizlerinin gözlemlenmesi, görselleme ve somutlama çalışmaları, bilgi iletimi, depolama, yönetim çalışmaları ile bu tüm karma bilgiden yeni bilgiler elde edilmesini sağlama süreçlerini takip eder. Bu sürece hizmet eden bilimsel çalışmalar, teknolojik faaliyetler ve uygulama durumları geomatik demektir.

İlginizi Çekebilir :  Mühendislerin Alması Gereken Eğitimler

Geomatik Mühendisliği Proje Örnekleri Nelerdir?

Geomatik Mühendisliği Proje Örnekleri hakkında bilgi vereceğiz. Genel olarak Geomatik Mühendisliği Projeleri erken uyarı sistemi üzerinedir. Erken uyarı sistemi, Afet yönetimi konusunda önemlidir. Bilindiği gibi afet, öngörülemeyen bir doğa olayıdır. Geomatik Mühendisliği, arazi üzerinde yaptığı çalışmalar neticesinde afeti tespit edici sonuçlara ulaşır. Bu da doğal afetin öngörülmesini ve tedbir alınmasını sağlar. Erken uyarı sistemi, bir bölge genelinde kurulabilir. Tek şehir planlamalarında da afete yönelik olarak erken uyarı sağlayan bir sistem değerlendirilebilir.

Geomatik Mühendisi, yer altı ve yer üstünde çalışmalarını yoğunlaştırabilir. Yer altı ulaşımı projelerinde aktif rol alabilir. Metro düzenlemeleri, şehir ulaşım planlamaları, arazi analizleri gibi konularda mesai harcar.

Geomatik Mühendisi, su kaynaklarının korunması konusunda çalışabilir. Uygu analizleri ile birlikte detaylı bir sunum hazırlar. Yaptığı analizler hepimiz için son derece önemlidir. Su kaynaklarının verimli kullanılmasında etkisi büyüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: