Gıda Mühendisliği Nedir

Gıda Mühendisliği Nedir?

Günümüzde özellikle tercih edilen pek çok farklı mühendislik bölümü bulunduğundan gıda mühendisliği nedir ve hangi alanlarda çalışma yapılır? Merak edenler yazımız üzerinden yapacakları incelemeler sayesinde daha detaylı bilgi elde edebilirler. Ülkemizde ilk defa 1975 yılında Ege Üniversitesi’nde bu alanda bölüm açılmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan bölüm günümüzde pek çok farklı üniversitede yer alan bölümler arasında bulunmaktadır.

Üniversite eğitimini aldıktan sonra eğitimini tamamlayan öğrenciler gıda mühendisi olarak göreve başlayabilirler. Gıdanın işlenmesi, ambalajlanması, depolanması, taşınması ve geliştirilmesi konularında çalışan kişilere verilen addır. Üniversitede dört yıl boyunca alınan eğitimlerle göre bu alanda diplomaya sahip olan kişiler gıda ile ilgili alanlarda çalışmalarını sürdürebilirler.

Gıda Bölümünde Verilen Dersler

Üniversitede gıda mühendisliği bölümünde okumayı planlayanları eğitim hayatı boyunca alacakları pek çok farklı ders seçeneği bulunmaktadır. Temel derslerin yanı sıra gıda mühendisliğine giriş, sütü teknolojisi, et teknolojisi, hububat teknolojisi, yemeklik yağ teknolojisi, meyve ve sebze teknolojisi, gıda mikrobiyolojisi, gıda biyokimyası ve laboratuvar gibi pek çok farklı alanda ders almaktadırlar.

Dört yıl eğitim almakta olan gıda mühendisliği öğrencileri her yıl farklı ders seçenekleri sayesinde eğitimlerini tamamladıkları durumda gıda alanında çalışmaya başlayabilirler. Birinci ve ikinci sınıflarda temel dersler verilirken bunun yanı sıra üçüncü ve dördüncü sınıflar da ise mesleğe yönelik derslere ağırlık verilmektedir. Bu nedenle iki yıl temel derslerin alınmasının yanı sıra son iki yılda ise mesleki dersler alınmaktadır.

Gıda Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışır?

Gıda mühendislerinin pek çok farklı çalışma alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda aynı bölümden mezun olmuş farklı bölümlere yönelmiş olan mühendisler buna uygun şekilde departmanlarda çalışabilirler. Memur olmak isteyen gıda mühendisleri kamuda görev alabilmek için KPSS sınavına girmeleri gerekir. Gıda tarım ve hayvancılık Bakanlığının ayırmış olduğu kadroya uygun şekilde yapılacak başvurular sayesinde öğrenciler kamuda görev alabiliyor.

Özellikle araştırma ve geliştirme çalışmaları, pazarlama çalışmaları, kalite kontrol laboratuvarları veya üretim hakkında çalışmaları mümkündür. Bu nedenle gıda mühendisi olmayı düşünenlerin geniş çalışmalarını ihtiyaç duydukları her durumda iş bulma konusunda sorun yaşamadan istedikleri gibi kısa sürede çalışmaya başlamaları sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Mühendislik Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: