Harita Mühendisliği Nedir

Harita Mühendisliği Nedir?

Konumuzda sizlere harita mühendisliği hakkında kısa ve öz bilgiler vereceğiz. Harita mühendisliği yeryüzünün bütün veya bir parçasının çeşitli yöntemler kullanarak metrik düzeyde ölçülmesi ve elde edilen mekansal bilgilerin bilgisayar platformunda değerlendirerek planlar ve harita biçiminde ifade eden mühendislik dalıdır.

Bunlara ek olarak konuma bağlı her türlü ölçüm, hesaplama ve çözümleme gibi çalışmalar ile uğraşan mühendislik bilimi ve dalıdır. Bu mühendislik bölümü teknolojik gelişmelere oldukça açıktır. Kısaca harita mühendisi demek çok daha doğru bir tanımlama olacaktır. Geometrik mühendisiyim diyince insanların aklına geometri ve matematikle ilgili bir bölüm gelir. Sonuç olarak hepsi aynı iş alanında faaliyet göstermektedir. Fakat üniversitelerde bu üç isim olarak kullanılmaktadır. Çoğu üniversite vatandaşların ismi zor anlamaması için Harita Mühendisliği olmasında karar vermiştir. Doğrusuna bakılırsa çok isabetli bir karar olmuştur. Harita mühendisi olmak için Harita mühendisliği dersleri alıp mezun olmak gerekmektedir.

Harita Mühendisi Ne İş Yapar?

Harita Mühendisliği sıralama durumuna göre öğrenci yerleşir. Eğitimini tamamlar ve mühendis olur. Ülkemizde şu an itibari ile 20 üniversitede Harita mühendisliği bölümü bulunmaktadır. Harita mühendisliği diğer adıyla jeodezi fotogrametri  ve geometrik mühendisliği olarak bilinmektedir. Ayrıca son zamanlarda gelişen ve ilerleyen teknoloji ile bilimsel araştırma bilim ve teknolojiye ülke çapında beynelmilel seviyede katkı sağlamaktadır. Verdiği mezunlar sayesinde ülkelere ve insanlığın hizmetine çalışan uluslararası düzeyde tanınmış saygın, muteber bir mühendislik dalı olarak bilinmektedir. Harita mühendisliği iş ilanları bakmanız gereken bir nokta olacaktır.

Harita Mühendisliği ile Bağlantılı Kavramlar

Jeodazi: Basit bir taraf olarak yerin ölçülmesi manasına gelir. Genel bir ifade ile söylenmek istenirse zamana bağlı olan yerin şeklini, büyüklüğünü ve yer yuvarlağının gravite alanını saptamakla ilgilenen bilim dalıdır.

Fotogrametri: Fotogrametri ışık yardımıyla resmi ölçme anlamına gelir. Fotogrametri ana bilim dalında yersel fotogrametrisi uygulamaları olarak yapılmakta ve eğitimleri verilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  En İyi 10 Mühendislik Bloğu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: