İçten Yanmalı Motorlar

İçten yanmalı motorlar yakıttan aldığı kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye çeviren motorlardır. Yakıtın yanması motorun içinde gerçekleşir.Benzinli veya dizel olabilirler. Benzinli içten yanmalı motorlar otto çevrimi, dizel içten yanmalı motorlar dizel çevrimine göre çalışırlar. Yakıt olarak benzin, mazot veya Lpg kullanırlar.

icten yanmali motor


Otto çevrimi

Otto çevrimine göre çalışan içten yanmalı motorlarda yakıt hava karışımı piston tarafından sıkıştırılarak buji ile ateşlenir. Krank mili pistonun silindir içerisindeki  doğrusal hareketini dairesel harekete çevirmeye yarar. Bu çevrim 4 aşamada gerçekleşir.

1- Emme: Yakıt hava karışımı emme subaplarının açılmasıyla silindir içerisine gönderilir. 

2- Sıkıştırma: Yanma odasına gönderilen yakıt hava karışımı piston tarafından sıkıştırılır.

3- Ateşleme: Sıkıştırma aşamasından sonra yanma odasında sıcaklık ve basınç yukselir.Yükselen sıcaklıkla yakıt hava karışımı yanmaya hazırdır. Buji ile ateşleme yapılarak yanmai işlemi gerçekleşir.

4- Egzoz: Bu aşamada egzoz subapı açılır ve yanmış atık gazlar dışarı atılır. 

Dizel Motorlar


Rudolf Diesel tarafından bulunan dizel çevrimine göre çalışırlar. Dizel araçlarda  hava piston tarafından yüksek sıkıştırma oranlarında sıkıştırılır.Böylece basınç ve sıcaklık çok yüksek seviyelere gelir. Enjektörden püskürtülen yakıt bu yüksek sıcaklık ve basınç sayesinde kendiliğinden tutuşur.İçten yanmalı dizel motorlarda  buji yoktur.

İçten yanmalı motorların verimi

İçten yanmalı benzinli motorların verimi yaklaşık olarak %20’dir.Dizel motorların verimi ise % 35 ile % 40 arasındadır. Bu verim yakıttan alınan kimyasal enerjinin ne kadarının mekanik enerjiye dönüştürülebildiğini ifade eder.

Isıl verim= Mekanik enerji/Kimyasal enerji

AÖN Ve ÜÖN

Aön, piston silindir içinde en alt konumda iken bulunduğu noktadır.Üön piston silindir içerisinde en üst noktada bulunduğu konumdur.Aön ile Üön arasındaki fark bize strok boyunu verir.

Strok

AÖN ve ÜÖN arasındaki mesafedir.Pistonun aşağı yukarı hareketinde en alt ve en üst konumu arasındaki mesafedir.H ile gösterilir.

İlginizi Çekebilir :  Cnc Abkant Pres Tezgahı Nedir?


Strok Hacmi(Kurs Hacmi)

AÖN ile ÜÖN arasında pistonun hareket ettiği hacme strok hacmi veya kurs hacmi denir.

Vh= A×H
H: strok boyu
A: silindir yüzey alanı

İki Zamanlı Ve Dört Zamanlı Motorlar

İki zamanlı motorlarda güç, hareket üretimi 2 strokta gerçekleşir . Dört zamanlı motorlarda ise dört strokta gerçekleşir. Yani iki zamanlı motorlar emme, sıkıştırma stoklarını bir zamanda ateşleme, egzoz stroku bir zamanda toplam iki zamanda gerçekleşir. 

2 zamanlı motor

Emme, sıkıştırma} 1 zaman                
ateşleme, egzoz} 1 zaman 

4 zamanlı motor  

Emme} 1
Sıkıştırma} 1
Ateşleme} 1
Egzoz} 1 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: