İnternetin Tarihteki İlkleri

İnternette İlk Yapılanlar

İnternetin hayatımıza girmesi ve birçok alanda en önemli malzeme haline gelmesi beraberinde merak konusu birçok bilgiyi de getirmektedir. İnternette ilk yapılan uygulamalar aynı zamanda ne kadar uzun zamandır bu ağların hayatımızı meşgul ettiğini de gösteriyor.

İlk İnternet Kafe Nerede Açıldı

Sayısı azalan tarihteki ilk internet kafe Ivan Pope tarafından 1994 yılında tasarlanmıştır ve Londra’da hafta sonu sanat etkinlikleri için gündeme gelmiştir. Masalardan internet erişimini yaratan Pope, daha sonra aynı yıl bunu ticarette kullanarak Londra merkezde açmıştır. Bundan sonra internet kafeler kısa süre içerisinde değişik isimlerle dünyaya yayılmıştır. Kafelerin özelliği, masalar arasında konuşmalar olması ve aynı zamanda sosyal paylaşım alanları da olmasıydı. Arkadaşlarla buluşma yeri olması, gazete okuma ve oyun oynama alanları olması daha sonra yerini daha farklı bir hale bırakmış, günümüze gelene kadar da yerini akıllı telefonlar ve tabletler almıştır. Yani internet kullanımı artık tamamen sanal bir hal almıştır. Kafelere olan ihtiyaç da giderek azalmaktadır.

İnternetteki İlk Arama Motoru

Yaygın kullanımı olan tarihteki ilk arama motoru 1989 yılında bilgisayar uzmanı olan Alan Emtage tarafından gündeme gelmiştir. Temelde öğrencilerin bilgiye erişmesini sağlayan tek bir veri tabanı oluşturması ile gündeme gelen bu sistem, daha sonra geliştirilmiş ve “Arcihe” adını almıştır. Emtage, bu buluş sonrasında kendini büyük bir iş sektörü içinde bulmuştur. Yahoo, Lycos, Excite gibi arama motorları devam etmiştir. 1997 yılında o zamana kadarki en gelişmiş dokümanla Google arama motoru uygulamaya başlamıştır. Daha sonra ek özellikler de eklenerek farklı çeşitler görülmüştür.

İnternetteki İlk Virüs

Kendini yenileyebilen internet virüsleri bir nevi bilgisayar programlarıdır. Alman matematikçisi John von Neumann tarafından bulunan ilk internet virüsü Creeper adlı olanıdır. 1970 yılında ve devam eden yıllarda da birçok virüs görülmüştür. Creeper, bilgisayarlara zarar vermediği için kötü bir yazılım olarak kabul edilmemiştir. Daha sonraki kişisel bilgisayarların yayılmasına bağlı olarak zararlı virüsler gündeme gelmiştir. 1980’li yıllardan itibaren zararlı virüsler sık yayılmaya başlamıştır. Bunun dışında internetteki ilk sosyal paylaşım sitesi Classmates com ve ilk blog yazarı da Amerikalı gazeteci Justin Hall olarak tahmin edilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Sibernetik Hakkında Merak Edilenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: