Isı Değiştirici Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Isı değiştirici farklı sıcaklıklara sahip iki veya daha fazla akışkan arasında ısı transferi amacıyla kullanılan aletlerdir.Isı değiştiriciler termal enerjiyi(entalpi)  sıcak akışkandan soğuk akışkana verimli bir şekilde aktarmak amacıyla kullanılır.

ısı eşanjörü

Isı eşanjörleri hem ısıtma hem de soğutma uygulamalarında kullanılır.En çok bilinen ısı değiştirici örneği araba radyatörleridir. Tüm ısı eşanjörleri ısıyı bir akışkandan diğerine aktararak  aynı işi farklı yollarla yaparlar.En yaygın olarak kullanılan ısı  değiştiricileri: kabuk ve borulu ısı değiştiricileri,kondenserler, evaparatörler,soğutma kuleleri olarak gösterilebilir.

Isı Değiştirici Çeşitleri

1) Akım Düzenine  Göre 

a-) Paralel Akışlı: Bu türde  ısıtıcı akışkan ve ısıtılacak akışkan eşanjörün aynı ucundan girerek birbirine paralel olarak akar.

b-) Çapraz Akışlı: Bu tipte akışkanlar birbirine dik olacak şekilde akarlar.

c-) Zıt Akışlı: Akışkanların birbirlerine paralel fakat zıt yönde aktığı ısı eşanjör tipidir.

ısı eşanjörü2) Akışkanların Temas  Durumuna Göre

a-)  Direk Temaslı Isı Değiştiriciler: Bu tip ısı değiştiricilerde akışkanlar birbiriyle doğrudan temas ederler.

b-) İndirekt Temaslı Isı Değiştiriciler: Akışkanların karışması aralarında bulunan bir bölme tarafından önlenir.

3)  Konstrüksiyona Göre ısı değiştirici çeşitleri

a-)  Borulu Isı Değiştirici: Akışkanlardan biri borudan akarken diğer akışkan boru dışında akar ve bu yolla bir akışkandan diğerine ısı transferi sağlanır.Bu eşanjörler bazı uygulamalarda eliptik,dikdörtgen kesitli borulardan yapılsa da genellikle dairesel borular kullanılır.

borulu ısı değiştirici

b-) Plakalı Isı Değiştirici: Plakalı ısı eşanjörleri genellikle ince plakalardan meydana gelir.


ısı değiştirici
c-)  Kabuk Ve Borulu Isı Değiştirici: Bu tip ısı değiştiricileri silindirik bir kabuğa monte edilmiş yuvarlak boru demetlerinden oluşturulmuştur.Boru ekseni kabuğa paralel olacak şekilde yerleştirilmiştir.

Isı Değiştirici Kullanım Alanları

Isı değiştiricileri endüstride sık olarak kullanılmaktadır.Bunlardan bazılar; soğutma,iklimlendirme,kimya tesisleri,petrol tesisleri,termik santraller,atık ısı geri kazanımı,otomobil radyatörleri,merkezi ısıtma sistemi,elektronik parçalar olarak gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir :  Termodinamigin 1 . Yasası Neyi Anlatıyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: