Jeoloji Mühendisliği Nedir

Jeoloji Mühendisliği Nedir?

Jeoloji biliminin sağladığı bilgileri mühendislik alanında uygulanma konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Jeoloji mühendisleri yer kabuğunun bileşimi ve yapısal koşullarını dünyanın başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri yeryüzünün altını ve üstünü bugünkü durumunu inceleyen yerleşim alanlarının yer seçimi çalışmalarını yürüten kişilerdir.

Jeoloji Mühendisliğinin Amacı Nedir?

Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirmiş olduğu yapısal değişmeleri inceleyen bir mühendislik dalıdır. Amaçları dünyamızın değişmelerini düzenli bir şekilde incelemektir.

Jeoloji Mühendisleri Üniversitede Hangi Dersleri Alıyor?

Jeoloji mühendislerinin başlıca almış oldukları dersler şunlardır. Fizik, kimya, matematik gibi temel jeoloji, mühendislik gibi alanlarda uzmanlık derslerinden oluşmaktadır. Üniversite üçüncü ve dördüncü yıllarında kurumsal mühendislik dersleri almaktadırlar. Bunun yanında arazi uygulamaları ve laboratuvar çalışmalarına büyük ölçüde yer verilir. Ayrıca öğrencilerin staj yapma zorunlulukları da vardır.

Jeoloji Mühendislerinin Görevleri Nelerdir?

  • Petrol rezervleri, gaz ve mineral potansiyelinin gelişmelerini değerlendiriyorlar.
  • Köprüler, tüneller, baraj inşaat projelerinde karşılan sorunlara jeolojik konusunda bilgilerini uygulamak.
  • Gerektiğinde bir arazinin hava fotoğrafı aracını kullanarak bölgenin jeolojik harita ve diyagramını hazırlayıp uygular.
  • Sondaj neticeleri ile karotlara bakarak yer altındaki kayaç ve maden dağılımının sınırlarını belirleyerek sağlamlığı tespit etmek ile ilgili çalışmalar yapar.
  • Deniz yatağının haritasını ve topoğrafisini tespit etmek.
  • Çalışma konularıyla ilgili olarak uygulama, denetleme, planlama, projelendirme ve değerlendirme görevlerini yürütürler.
  • Jeotermal enerji kaynaklarını araştırıp bunlar hakkındaki potansiyeli belirler.

Bu, jeoloji mühendisi nerede çalışır, jeoloji mühendisliği iş imkanları gibi konularda sizlere ışık tutacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Geomatik Mühendisliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: