Kimya Mühendisi Ne İş Yapar

Kimya Mühendisi Nedir?

Mühendislik dalları içinde yer alan Kimya mühendisliği genel olarak  kimya biliminin sağladığı endüstriyel uygulamaları yapan bilim dalıdır. Kimya mühendisliği eğitimini almak isteyen kişilerin matematik dersini  iyi bilmeleri gerekir. Kimya mühendisliği disiplinli çalışmayı gerektirir. Matematik ve fizik gibi alanlarda kendini geliştiren kişiler için benzeri bulunmaz bir mühendisliktir. Genel olarak bir kimya mühendisi kimya ilmi mühendislik disiplini ve matematik, fizik gibi dallarda iyi bir başarı göstermelidir. Kimya mühendisliği dersleri konusunda da başarılı bir şekilde mezun olmalıdır.

Kimya Mühendisleri Ne İş Yapar?

Kimyasal maddeleri üretir ya da kimyasal madde kullanarak üretim yaparlar. Bu tür kimyasal maddelerin kurulması ve üretime geçirilmesi için çalışan kişilerdir.

Kimya mühendislerin yaptığı başlıca görevler:

  • Bir kimyasal maddeyi veya ürünü en ekonomik şekilde üretim yapabilmek adına kurulacak işletmelerin projesini hazırlamak.
  • Kurulacak olan tesisler için gerekli olan araç gereç sayısını belirlemek ve tasarım yapmak
  • Kaliteli ve hizmet anlayışlı ürün elde edebilmek için çalışma sahasını kontrol etmek ve bunun sıklığı hakkında karar almak.
  • Tesisleri kurulum aşamasında denetleyerek kontrol etmek.
  • Üretime geçebilmek için hazırlık yapmak, karışımların tespitini yapmak ve bunun için gerekli malzemeleri bildirmek.
  • Üretim sırasında kullanılan yöntemin verimliliğini takip etmek, geliştirme faaliyetlerini yürütebilmek ve elde edilen ürünün kalitesini artırmak için gerekli çalışmalar yapmak.

Yeni mezun olan bir kimya mühendisi endüstrilerde doktor gibi görev alır. Endüstrilerde yaşanan mevcut problemleri çözmek adına çalışmalar yapar. Bu çalışmalar yeni mezun olan kimya mühendisine oldukça bilgi ve deneyim sağlar.

İlginizi Çekebilir :  Endüstri Mühendisliği Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: