Müthiş Proje: Kitap Yıkama Makinesi İle Kitaplarınızı Bakterilerden Arındırın

Raflardaki kitaplar tozlanır,bakterilerle dolar,okuyucuyu rahatsız eder.Teknoloji buna da çözüm buldu.Güney Kore’de kitap temizleme makinesi üretildi.Bu makine ile okuyucular artık rahat bir nefes alacak.Yıkama makinesi deyince aklınıza su ve sabunla yıkama gelmesin.Makine ultraviyole ışınları ile kitabı temizliyor.

kitap-yikama-makinesi

Kitap Yıkama Makinesi İle 1-2 dk İçinde Kitap Temizliği

  • Ülkemize Güney Kore’den ithal edilen kitap yıkama makinesi(book shower) ile kitaplar tozlardan ve bakterilerden yüzde doksan dokuzluk  bir oranda temizlenebiliyor.Kitapların temizliğinde ultraviyole ışınlar kullanılıyor.Book shower kitabı makineye koyduktan sonra 1-2 dk içinde temizleyebiliyor.

kitap-yikama-makinesi-1

  • Makinenin içerisinde 6 adet ultraviyole lambası bulunuyor.Bu lambalar sayesinde kitapta oluşmuş mikrop ve bakteriler dezenfekte ediliyor.Kitap yıkama makinesi sadece kitap kapağını temizlemiyor bunun yanında sayfalar da temizleniyor.Ve uygulama kitaba herhangi bir zarar vermiyor.

bookshower

Kitap Yıkama Makinesi İle Yüzde 99 Oranında Temizlik

“Book Shower” adı verilen kitap yıkama makinesi piyasaya çıkar çıkmaz kitapçılardan ve kitap okuyucularından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Makinayı Türkiye’ye getiren ABM Yayınevi Müdürü Ö. Çağla Acar, yeni ürünleriyle ilgili şunları söyledi: “Book Shower, kitabı makineye koyduktan sonra 1-2 dakika içinde sterilize edebiliyor. Tek bir tuşla yüzde 99.9 oranında temizlik sağlıyor. Hatta kitapların sadece kapaklarını değil, iç sayfalarını da yüzde 99.9 oranında temizleyebiliyor. 

Yetkili enstitüler tarafından yüzde 99.9 sterilizasyon gücü olduğu kanıtlandı. UV-C mor ötesi ışınım serisinin 253.7 nm mor ötesi ışınlarını kullanarak iç sayfalara kadar işliyor ve böylece detaylı bir sterilizasyon sağlıyor. Doğal bir aroma kullanarak sterilizasyon etkisini artırıyor. Kitabı temizlerken kâğıt ya da ıslak mendil kullanılmasına gerek kalmıyor. Kütüphaneciler ve okuyucular Book Shower’ı kolaylıkla kullanabilirler. Okumadan önce ya da sonra 1-2 dakika içinde kitaplarını sterilize edebilirler.”

 Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü, Türkiye genelindeki bin 112 kütüphaneden 70’ine bu makineden gönderdi. 
İlginizi Çekebilir :  Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone Üretilecek

Müthiş Proje: Kitap Yıkama Makinesi İle Kitaplarınızı Bakterilerden Arındırın” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: