Konya’da Bu Cafede Robot Garsonlar Servis Yapıyor

Herkese merhaba ve iyi bayramlar:)Teknoloji geliştikçe robotların kullanım alanları da genişliyor. İlgi alanım olan robotlar hakkında araştırma yaparken Konya’da robot garsonların servis yaptığı Meram Cafe haberi ile karşılaştım. İlk duyduğumda tabi ki cok şaşırdım.
robot garson

 

 
Türkiye’nin ilk robot garsonu Ada Konya Cadde Meram Cafe Ve Robot Uygulama Merkezi’nde çalışıyor.Cadde Meram Cafe sadece bir cafe değil aynı zamanda robotların sergilendiği bir merkez.2015 yılında Özgür Akın tarafından kurulan cafede robot garsonlar çalışıyor.
robot garson

 

 • Konya merkezli yazılım firması olan Akınsoftun yönetim kurulu başkanı  Özgür Akın robot garson fikrini ortaya atan ve robotları üreten isim.Daha önce yine Akınsof tarafından üretilen yerli Akıncı 1 ve Akıncı 2 den sonra 6 yıllık çalışma sonucunda garson robot Ada’yı üretti.2015 yılında bir robot fabrikasının temelini atan Akınsoft robotların seri üretimine geçmeyi planlıyor.
 • Garson robot Ada müşterilerin siparişini alıyor, onlarla konuşuyor, çay servisi yapıyor. Ada kendisi için özel olarak tasarlanmış yolda hareket ediyor.Ada 150 santimetre boyunda ve 30 kg ağırlığında yapay zekaya sahip bir robot.
 • Konya’ ya yakın olsaydım Cadde Meram cafeye gidip robot Ada’nın bir çayını içmek isterdim açikçası..Eğer yolunuz Konya’ya düşerse Ada’nın bir demli çayını için derim:)Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!
İlginizi Çekebilir :  Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone Üretilecek

Konya’da Bu Cafede Robot Garsonlar Servis Yapıyor” için 6 yorum

 • Eylül 18, 2016 tarihinde, saat 8:53 pm
  Permalink

  Robotlar gelecekte insanların işlerini de elinden alacak gibi. Akıllanıp bir de bilinç sahibi oldular mı tamamdır. Bilinçli robotlar insanların en büyük hayali. Bir video yayında bahsetmiştim. Robotlar güzel bir konu

  Yanıtla
 • Eylül 18, 2016 tarihinde, saat 9:06 pm
  Permalink

  İleride robotların insanlarla savaşacağı düşünülüyor.Belki ülkelerin bile robotlardan kurulu orduları olabilir.Transformers filmindeki gibi olaylar olabilir mi bekleyip göreceğiz.Konuyla ilgili yazınızı inceleyeceğim.

  Yanıtla
 • Ocak 31, 2017 tarihinde, saat 1:47 pm
  Permalink

  Çok iyiymiş ya:))Yalnız merak ettiğim işi gücü hizmet eden insanlara laf atmak, aşağılamak olan insanlara nasıl cevap veriyor onu merak ettim 🙂

  Yanıtla
  • Şubat 1, 2017 tarihinde, saat 8:59 pm
   Permalink

   Bu robotların şuan için böyle bir fonksiyonları olduklarını sanmıyorum.Olsa iyi olur orası ayrı 🙂

   Yanıtla
 • Nisan 6, 2017 tarihinde, saat 7:02 pm
  Permalink

  Konya'lıyım ve gurur duydun oğlum. Eğer yine gidersem orayı ziyaret edeceğim 🙂 Teşekkürler bilgi için 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: