Kuantum Bilgisayarı Nedir

Kuantum Bilgisayarı Nedir?

Günümüzde kullanılmakta olan terimler arasında yer alan kuantum bilgisayar nedir ve ne şekilde kullanılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle kuantum mekaniğine göre işleyen bilgisayar olarak bilinmektedir. Verilerin kuantum mekaniğine göre işlenmesini ve iletilmesini sağlayan bir sistem üzerinden çalışmaktadır. Kuantum hesaplamalarının bilgisayar üzerinde kullanılması 80’li yıllar sonuna dayanmaktadır.

Yuri Manin ve Richard Feynman tarafından bağımsız bir şekilde ortaya atılmış olan fikir o dönemlerden sonra muazzam çalışmalar ile ortaya çıkartılmıştır. Geçmişten günümüze kadar yapılmış olan büyük araştırmalara rağmen günümüze baktığımızda kuantum bilgisayarı hala varsayım olarak cihaz ve gelişimi teorilerinin doğru orantılı bir şekilde ortaya konulmasını sağlamaktadır.

Kuantum Bilgisayarı İşleme Prensibi

Bu alanda yapılan çalışmalar devam etmektedir. Özellikle normal bilgisayarlar ile kuantum bilgisayarları ayıran en önemli detay bilgi depolama şekilleridir. Klasik bilgisayarlarda bilginin işlenebilmesi için ilgili kot kullanılmaktadır. Bunun için sıfır ve bir kullanıldığı bilinmektedir. Kuantum bilgisayarlarında ise Süperpozisyon ilkesine dayalı olarak bit yerine kubit kullanılmaktadır. Yani kuantum bitleri kullanılmaktadır.

Kubit normal bitler gibi aynı şekilde iki temel duruma sahiptir. Bunlar sıfır ve birdir. Bunun yanı sıra Süperpozisyon ile birleştirmektedir. Kuantum hesaplamaları için paralellikten yararlanılır. Tüm sistemin değiştirilmesine gerek olmamaktadır. Kuantum bilgisayarlarının aynı zamanda büyük bilgisayar güçlerine veya RAM’e ihtiyacı bulunmamaktadır. 100 parçacık sistemiyle hesaplamaların trilyon trilyon bit yerine yalnızca 100 kübit ile yapılmasını sağlamaktadır.

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır?

1995 yılında İngiliz teorik fizikçi David Deutsch tarafından önerilmiş olan kuantum bilgisayarı çalışma prensibi herhangi bir hesaplama yapılabilmesi için zincirin oluşturulmasını gerektirir. Oluşturulan şema üzerinde kübit topluluğu alınır ve bu şekilde ilk parametreler kaydedilir. Bunun ardından gerekli dönüşümlerin tamamlanabilmesi için mantıksal işlemler kullanılır. Bu işlemler sayesinde bilgisayar çıktısının sonucunda alınmış olan değerler yazılır. Küvetler yapılan işlemlerde iletim görevinde yer almaktadır. Mantıksal bloklar sağ dönüşümün gerçekleştirilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir :  Tesla'nın En Büyük Hayali Olan Kablosuz Elektrik İletimi Mümkün Mü?

Bilim adamları tarafından yapılan açıklamalara göre kuantum bilgisayarları klasik bilgisayarlara göre 100 kat daha fazla güçlü olacaktır. Devam etmekte olan kuantum bilgisayar çalışmaları için algoritmalar tamamlanmıştır. Programlama dili İçin yapılan çalışmalar ile geliştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: