Makina Mühendisliği Nedir? Makina Mühendisliği Maaşları

Makina Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

Makina mühendisleri her türlü mekanik ve makine sistemlerinin tasarımlarını yapar, geliştirir. Sistemlerin üretimlerinin planlaması şeklinde eğitim öğretim görmektedirler. Makina mühendislerinin geniş bir teknik bilgi birikimi muhafaza etmeleri gerekmektedir. Çalışma alanları oldukça fazladır. Özel sektör ve kamu kuruluşlarında bulunan fabrikalar ve özel işyerlerinde çalışırlar.

Pistonlu kompresörlerin gaz ve buhar tirbünlerinin imalında bulunurlar.

Nükleer reaktörlerin soğutma,ısıtma,havalandırma işlemlerinde yer alırlar.

Yanmalı motorlar gibi sistemlerin tasarımı gibi yerlerde çalışırlar.

Serbest bir şekilde de çalışma imkanları vardır.

Makina Mühendisliği Bölümde Alınan Bazı Dersler

Makina mühendisliğinin ilk yıllarında fizik, matematik, geometri, kimya ve teknik resim gibi dersler görülür.Daha sonraki yıllarda ise ısı transferi, mekanik, makine elemanları, termodinamik gibi dersler gösterilir.

Makina Mühendislerinin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Makina mühendisliği okumak isteyen ve bu yönde çalışmak isteyen bir öğrenci öncelikle akademik zekaya ve yetenek sahibi olmalıdır. Ayrıca hayal gücüne ve yaratıcılığına güvenen kişilerin seçmesi gereken bir bölümdür.Öğrencinin fizik, teknik resim, matematik, tasarı geometrisi bilmesi gerekir. Sevmesi ve ilgi göstermesi gerekir. Bu alanlarda başarılı olan öğrenciler makine mühendisliğini iyi bir şekilde bitireceklerdir.

Makina Mühendisliği Maaşları

Makina Mühendisleri, kamu ve özel sektörlerde iş bulma olanakları vardır. Gelişmekte olan ülkemizde makine mühendislerine çok fazla ilgi duyulmaktadır.Ancak ülkemizde teknolojik gelişmelerin yeterince sağlanmamış olmasının yanında üreten fabrikalar olmadığı için makine mühendislerinin çalışacak fazla bir alanları olmuyor. Kamu kuruluşlarında alınacak maaş 2500-3500 Türk Lirası arası değişmektedir.Özel sektörde bu miktar değişkenlik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir :  Hidrolik Sistemler

Makina Mühendisliği Nedir? Makina Mühendisliği Maaşları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: