Makine Mühendisinin Öğrenmesi Gereken 8 Program

Merhaba, ne zamandır bir liste yapmak istiyordum.Sonunda yaptım. Makine mühendislerinin öğrenmesi gereken 8 program.Oluşturduğum bu liste tamamen kendi tecrübe ve fikirlerimdir.

Mühendislikte bilgisayar programları çok sık kullanılmakta ve üretim süreçlerini hızlandirmaktadir.Bir makine mühendisi bu programların hepsini kullanabilir  mi veya öğrenebilir mi?Tabi ki öğrenebilir. Fakat bunun için belirli bir vakit ayırması gerekir.Bu yüzden temel programları bilip üzerine çalışmak istediğiniz sektöre uygun programlar öğrenmek daha mantıklı.

engineer-23810_640

Aslında bu liste çok uzun olabilirdi.Zira program sayısı çok fazla. Fakat yaptıkları işler temelde hepsinin aynı. 2d veya 3d çizim, tasarım, modelleme.eki neden bu kadar çok program var?Çünkü bazı programlar bazı sektörler için çok daha uygun çözümler sunmaktadır.Mesela Catia’nın otomotiv sektöründe tercih edilmesi gibi.Örnekler çoğaltılabilir.

Makine mühendisleri tasarım, geometrik modelleme, statik, dinamik analizlerde çeşitli bilgisayar programları kullanarak işlerini hızlandırırlar.Bu yazıda makine mühendislerinin bilmesi gereken başlıca programlardan bahsedeceğim.
Makine Mühendislerine mezun olmadan önce şu programı bilsen iyi olur şunu da bil hatta bir program var iş bulma garantisi veriyorum. Bunu bil işin hazır gibi diyaloglar döner. Evet yabancı dilin yanı sıra program bilmek dr çok önemlidir. Bu programlar 2d,3d çizim yapan programlardır.


İsterseniz listeye geçelim.

..


Bir makine mühendisinin bilmesi gereken programlarMühendisler için tasarım,modelleme büyük önem taşır.Günümüzde bu iş için çok sayıda program kullanılmaktadır.Bu listedeki programların çoğu Cad,Cam,Cae programlarından oluşuyor.Geometrik modelleme,tasarım,montaj,analiz için gerekli programlar.Bu programlarda kullanılan komutlar çok benzer olmasına rağmen çalıştığınız sektörle uyuşan programlara öncelik vermeniz benim tavsiyem.

Bana göre önemli olanlardan 8 tanesini sizlerle paylaşıyorum.

1- Autocad: Autocad programı Autodesk firması tarafından 1980 yılında geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır.Listemizin 1 numarası olan Autocad  ile 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizimlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz..Mühendislik Fakültelerinde Makine mühendisliği 1.sınıfta teknik resim dersi adı altında Autocad eğitimi verilmektedir.

autocad

Günümüzde makine mühendisleri,mühendisler ve birçok meslek grubu tarafından   sıklıkla kullanılmaktadır. Bir makine mühendisinin Autocad ile en azından 2 boyutlu çizim yapabilmesi gerekiyor.Autocad programının resmi dosya uzantısı Drawing in kısaltması olan Dwg‘dir.Autocad’de Dxf dosya uzantısı ile kaydedilen çizimler diğer Cad programlarında da açılabilmektedir..

2-Ms Office: Microsoft Office programları olan Microsoft Word, Ms Power Point, Ms Excel programlarını bilmeli bir makine mühendisi. Word ve power point öğrenmek kolay olsa da excel bu açıdan en zor olanı.Ms Excel ile tablo oluşturma,grafik elde etme ve basit matematiksel işlemler gibi birçok işlem yapılabilmektedir. Ms Word en çok kullanılan yazı yazma programıdır.Özellikle tez,ödevlerinizde,işinizde  sıklıkla Ms Word kullanacaksınız.

ms office

3- Solidworks: Listedeki en sevdigim programa geldi sıra..Makine mühendisliği çizim programları içerisinde 3 boyutlu çizim için çok kullanılan Solidworks öğrenilmesi zor olmayan bir program bana göre. Klasik bir söz vardır. “Piyasada 2 boyutta Autocad kullanılır, 3 boyutta Solidworks”Ben bu söze inananlardanım.
solidworksSolidworks 3d modelleme,üç boyutlu parçaları 2 boyutlu çizimlere dönüştürme,montaj,analiz,sac modelleme,çelik profil çizimi,render alma,animasyon oluşturma gibi birçok işlemi yapabileceğiniz bir program.Solidworks ile yaptığım çalışmaları zaten paylaşıyorum.Faydalı bir program olduğunu düşünüyorum. Autocadden sonra bilinmesi gereken Cad programı. .

solidworksC3A7izim

4- Catia: Bir diğer Cad programı Catia.Ögrenilmesi gereken programların başında geliyor.Adindan sıkça söz edilen ve daha çok Otomotiv,havacılık,Savunma Sanayinde  kullanılıyor. Catia bilinmesi gereken programlardan bur tanesi.Daha çok surface(yüzey)modellemede kullanılmakta.

catiaC3A7izim

5- Ansys:  Listedeki tek analiz programı Ansys;sonlu elemanlar yöntemi ile analiz yapan programlardan en çok bilinenidir.Ansys ile model meshlere bölünerek statik, dinamik, lineer, nonlineer analizler vs yapilabilmektedir.Ansys ile gerilme,akış,yanma gibi birçok analiz işlemi gerçekleştirilebilmektedir.Aynı zamanda Ansys ile 3 boyutlu parça çizimi yapılabilmektedir.Ögrenmesi zor denilen ama öğrendikten sonra işin garanti dedikleri program Ansys. Arge yatırımlarının artmasıyla analiz de önem kazandı. Firmalar Arge için artik önemli bir kaynak ayırmaya başladı.. Analiz programlarından en öne çıkanı ise Ansys…

ansys

6- Ptc Creo: Adı tanıdık gelmese de eski adıyla Pro Engineer yeni adı Ptc Creo.Yine havacılıkta kullanılmakta.Bir Cad programı ve aynı zamanda Cnc için Cam kodlarını da elde etmek mümkün.   Ögrenmesi çok zor olmayan bir program.Bildiginiz programlar listesine ekleyebilirsiniz.
creo

7- İnventor: . Autocad gibi Autodesk firmasının yazılımı olan İnventor Solidworks’ ün en önemli rakibi..İnventor ile 3d modelleme,üç boyutlu modellerden 2d çizim oluşturma,sac modelleme,profil çizimi,montaj,analiz,animasyon  gibi bir çok işlem yapılabiliyor.Ülkemizde Solidworks kullanımı daha yaygın olsa da İnventor  geniş toolbox’ı ile iyi bir program.

inventor

8- Fluidsim: 8. ve son sırada listedeki diğer programlardan değişik bir program var.Bu program ile hidrolik ve pnömatik sistem olusturup simulasyonunu yapabiliyorsunuz.Ve  silindir, filtre, valf gibi hidrolik ve pnomatik bir sistem icin gerekli elemanlari bunyesinde hazir olarak barindırmatadir.Size kalan bu elemanları birlestirmektir.Kariyer planını Hidrolik ve pnömatik üzerine kuranların kullanması gerekn bir program.

fluidsim

Bu Programların Alternatifleri

3d modelleme için illa Solidworks veya Catia öğrenmek zorunda değilsiniz. Listedeki programlara eklenecek programlardan bazıları:

Siemens Nx, 
Matlab,
Autocad Alias,
3dsmax  altenatif olarak sunulabilir.

Bu Programlar Nerede Öğrenilir?

Bu programların öğrenilme yerleri en başta okullar.Fakat derslerin yoğunluğundan çogu insan fazla bir ilerleme katedemiyor veya zaman ayıramıyor.Mezun olduğunuzda donanımlı bir mühendis olmalısınız.Bu amaçla ücretli veya ücretsiz çizim program kurslarına katılıp bu çizim programlarından bir veya birkaçı öğrenilebilir.

Kursa gitmeden de tabi ki öğrenebilirsiniz.İnternette birçok ücretsiz eğitim videosu ve ders notu bulunmakta.Youtube’da bulunan ücretsiz tutorial videolarını izleyerek kendi başınıza da öğrenebilirsiniz.Burada önemli olan nokta sürkli pratik yaparak çiziminizi geliştirmek.

Bu Programları Öğrenmek İçin Kaynak
Tavsiyeleri

Kendi başınıza öğrenmeye karar verdiyseniz gelin başlıca kaynak
önerilerimize göz atalım.
1- Solidworks için: http://www.solidworksvideo.com/
    Solidworks Tutorial   
     
2- Ms Excel,Autocad,3Ds Max için : http://www.yakinkampus.com/
3- Siemens Nx,Autocad, Catia,Solidworks,Ansys,Word, vs…
: https://www.videoegitim.com/
 Son Söz: Öneriler
1- Önemli olanın teknik resim okuma, çizme becerine sahip olmak olduğunu
unutmayın.

2- 3d modelleme programları teknik resim bilginiz, 3 boyutlu düşünme
yeteneğiniz varsa işinize büyük katkılar sağlar. 

3- Bir programı tamamen (her seyiyle) 2d,3d çizim, sac modelleme, analiz
vs. öğrenmenin zaman alacağını unutmayın. Programı kullandıkça yeni şeyler
öğrenirsiniz.

4- Örnek uygulama yaptıkça çizim hızınız artacaktır.

5- Son tavsiye olarak da kişisel bir kumpas satın alarak etrafınızdaki
parçaları ölüp çizimlerini yapmanız size fayda sağlayacaktır.

Bu listeye eklemek istediğiniz programları yorum kısmından
paylaşabilirsiniz.

Makine Mühendisinin Öğrenmesi Gereken 8 Program” için 5 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: