Makine Parçaları Çizimleri

Solidworkse yeni başlayanlar için  örnek uygulamalar serisine makina parçaları çizimleri ile devam ediyorum.Bu teknik parçaların biz makina mühendisleri veya mühendis adayları icin iyi bir uygulama örneği olacağı görüşündeyim.Basit parçalardan başlayarak komutları öğrenmek en iyisidir.Daha sonra çok parçalı makinalar, mekanizmalar çizerek kendimizi daha çok gelistirebiliriz…

Makina Parçaları Çizimleri

1- Dişli çark

Dişli çarklar, miller arasında güç, tork, hız iletme amacıyla kullanılan makina elemanıdır.Çizdiğim dişli çarkta bir kama yuvası açtım.Çizimi tamamladıktan sonra renk,malzeme seçimi yapıp render aldım.

disli cark

2- Civata

Makinalarda en çok kullanılan,sökülemeyen bağlantı elemanı olan civata somun çizimi.Civatanın baş kısmı polygon komutu  ile  çizdim.Diş açmak için öncelikle helis spiral komutu ile helisel bir yörünge çizilir.Daha sonra ise süpürerek kesme (swept cut) komutunu kullandım.    
                civata
                                                

3- Yaylar

Sönumleme elemanlarıdır.Helis yay çiziminde önce helisel bir yörünge çizdim. Daha sonra Bu helisel  yolun ucuna bir daire çizdim. Swept  komutu ile bu daireyi helisel yörüngede süpürerek katılama işlemini tamamladım.                                                           

helisyay

4- Piston Başı

                                                           

Piston başında segman yuvalarını açmak için süpürerek kesme(swept cut) komutunu kullandım.

İlginizi Çekebilir :  Broşlama: Tanımı Ve Çeşitleri
pistonbaC59FC4B1
                                                                     krank mili

6- Weldments

3D sketche tıklayarak çizime başlanır.Çizim yaptığınız.X,Y,Z eksenlerini değiştirmek için Tab tuşuna basabilirsiniz.Weldments komutuna tıklayarak profil çeşidini,profil ölçülerini seçebilirsiniz.

celik cati
çelik çatı makası
Çelik çatı makası: Çizim yapmak için 3d sketche tıklanır.Yine weldments komutuna tıklanarak profil çeşidi seçilir.Örneğin;Square(kare),rectangle(dikdörtgen)profil çeşidi olarak seçilebilir.

Öneri Uygulama: Çelik çatı makası solidworksde bir gerilme analizi yapabilirsiniz.Bu sayede solidworks ile analiz uygulaması yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu yazımda paylaştığım  makina parça çizim örneklerinden bazılarını aşağıdaki linkten indirebilir.Makine parçaları çizimlerinin ölçülerine aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Çizim dosyaları için Tıkla!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: