Matematik Mühendisliği Hakkında Bilgi

Matematik Mühendisliği

 

Matematik Mühendisliği Hakkında Bilgi

Matematik mühendisliği bölümü mühendislik,ekonomi ve endüstri alanlarında çıkan problemlerin matematiksel olarak çözümlerinin araştırmalarını ve eğitimlerini yapmaktadır.Özellikle Matematik mühendisliliği dikkat çeken bölüm oldukça rağbet görmektedir.

 

Matematik Mühendisliği’nde Görülen Bazı Dersler

Matematik mühendisliği’nde eğitim süresi 4 yıldır.Yani lisans düzeyinde bir eğitim alınacaktır.Bölümde belli başlı alınacak dersler ise şunlardır ;Başta olmak üzere matematik,mühendislik,sosyal bilimler ve bilgisayar gibi dersler görüşlmektedir.Ayrıca öğrencilerin zorunlu olduğu stajlarda mevcuttur.Bunlar ise dörder hafta süren  yaz stajlarıdır.Çalışma alanları ise bilgi işlem,işletme ve araştırma detaylarının konularında staj görmektedir.

 

Matematik Mühendisliği İle İlgili Gereken Nitelikler ;

Matematik mühendisliği isteyen bir öğrenci öncelikle matematik ve fen derslerinden başarılı bir şekilde geçmesi gerekir.Bölümün tabanı matematik ve fen olduğu için bunlar öğrencilerde aranan en önemli kriterlerdir.Daha sonra ise araştırmacı bir yapılı olması,bir olayı geliştirebildiği kadar geliştirmesi ve sağlıklı çözümler üretebilmesi.Düşünme ve beceri yeteneğine sahip olmaları beklenir.

Matematik Mühendisliği Mezunları’nın Yaptıkları İşler

Matematik mühendisleri eğitim süresince aldıkları sosyal bilimleri dersi ile oldukça başarılı bir çalışma hayatı yaşayabilmektedir.Matematik mühendislierinin çalıştıkları yerlerde herhangi bir sorun olduğunda okuduğu bölümün kazandırdığı matematiksel çözümler bularak sorunları ortadan kaldırmayı hedefler.

 

Matematik Mühendisliği Çalışma Alanları

Matematik mühendisi olan kişiler MTA,TÜBİTAK gibi köklü şirketlerde ve özel kuruluşlarda çalışabilir.Ayrıca özel ve resmi olan fabrikalarda da çalışabilir.Üniversitelerde araştırma bölümlerinde  çalışma olanağıda vardır.Bankalarda bilgi işlemci olabilmektedirler.Maaşları ise çok ilgi çekici olan bölümde kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz okadar iyi maaş alırsınız.Kendinizi her daim dinç tutmalı ve bir okadarda çalışmaya inatlı olmalsınız.Net bir miktar isterseniz ise 1600-4000 Tl gibi rakamlar olmaktadır.Yeni mezun iseniz maaşlarınız ona göre yüksek yada az olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Matematik Mühendisliği Hakkında Bilgi” için 2 yorum

 • Kasım 29, 2017 tarihinde, saat 7:23 am
  Permalink

  Endüstri mühendisliğini de anlatabilir misiniz acaba? Hangi okullarda var onun da bilgisini genç arkadaşlar için paylaşabilirseniz süper olur.

  Yanıtla
  • Aralık 12, 2017 tarihinde, saat 7:12 pm
   Permalink

   Çok yakında bilgi vereceğiz. Teşekkür ederim yorumlarınız için

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: