Mühendislere Roman Önerileri


   Kitap okumak bilgilerimizi arttırmanın önemli yollarından bir tanesidir. Ancak vakit ayırmamaktan veya ertelemekten olsa gerek çoğumuz kitap okumuyoruz. Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Bu amaçla bu yazımda sizlere roman önerileri vermeyi düşünüyorum.
      Makina mühendisleri ve diğer mühendisler de kitap okuyarak meslekleriyle ilgili yeni bilgiler edinebilirler. Mühendislik okuyan ve teknik ders kitaplarından başka kitap okumayan insanlar vardır . Kitap okumanın bakış açısını değiştirmek, kelime haznesini genişletmek, bilgi seviyesini arttırmak gibi faydaları vardır.Ancak kitap seçimi de önemlidir.İlgi alanına uygun, faydalı ve yararlı bilgilerin bulunduğu kitaplar işe daha çok yarar.Özellikle meslekleriyle ilgili roman okumak isteyenlere birkaç  öneri yapacağım.

Tavsiye Edilen Yazı: Mühendislere Birbirinden Etkileyici 9 Kitap Önerisi

1- Kitab-ül Hiyel/ İhsan Oktay Anar

Kitab-ül Hiyel, Puslu Kıtalar AtlasıSayfa sayısı:144
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Baskı Yılı: 1996

Kitab-ül Hiyel yani mekanik kitabı anlamına gelmektedir.
Yazarın mizahi anlatımı, hayâl gücünün yanı sıra kitabındaki karakterlerin icatlarının  teknik resimlerine yer vermesi biz mühendisler için artı yönlerinden.Yazarın diğer kitaplarının da hoşunuza gideceğini düşünüyorum.(örneğin;Puslu Kıtalar Atlası,Yedinci Gün…)


2- Bir Mühendisin Dünyası/ James L. Adams
Sayfa Sayısı: 310
Yayınevi: Tübitak Yayıcılık
Baskı Yılı: 2006
Henüz okumadığım fakat en yakın zamanda okumayı düşündüğüm bir kitap.Mühendislere önerilen romanlardan.


3- Olasılıksız/ Adam Fawer
Sayfa Sayısı: 475
Yayınevi: April Yayıncılık
Baskı Yılı: 2006

İçerisinde makina veya mühendislik bilgisi olmamasına rağmen matematik ve istatistik sevenler için okunması gereken bir bilimkurgu romanıdır..Etkileyici ve sürükleyici anlatıma sahip bir roman.Yazar bir de ”Empati” adlı romanıyla tanınmaktadır.
Bitirmek için yarını, başkasına anlatmak için bitirmeyi beklemeyeceksiniz.
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?
Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?
Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?
Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz?
Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘Olasılıksız’ tam size göre bir roman…

 

İlginizi Çekebilir :  Kitap Okumanın Şaşırtıcı 10 Faydası
(Tanıtım Bülteninden)
Einstein'ın Düşleri4- Einstein’ın Düşleri/ Alan Lightman
Sayfa sayısı: 120
Yayınevi: Aylak Kitap
Baskı Yılı: 2016
Anda yaşamanın önemini anlatan roman geçmiş ve geleceğe takılıp kalmadan devam eden insandan bizlere örnekler sunuyor.
Kitaptan bir alıntı;
‘’ “Bu dünyada zaman dairesel ve insanlar sevinçlerini ve kederlerini tekrar tekrar yaşıyorlar…”

 

“Bu dünyada iki zaman var. Biri mekanik zaman, diğeri bedenin zamanı. İki zamanın karşılaştığı yer, umutsuzluk. İki zamanın ayrıldığı yer, hoşnutluk…” 

5- Nicola Tesla Kendini Anlatıyor

Nicola Tesla’nın kendi ağzından çocukluğunu,gençliğini,icatlarını ve  Edison’la tanışmasını anlatan 72 sayfa kısa bir kitap.Elektrik elektronik mühendislerine ve tüm mühendislere önerebileceğim bir kitap.Nicola Tesla gibi bir mucit,dehanın hayatını okumak benim için güzeldi.Sizlere de tavsiye ederim.Bir günde bitirebileceğiniz bir kitap.

 

Beğendiğim diğer romanlar ise: Franz Kafka’dan Dönüşüm, Dava, Tolstoy-İnsan Ne İle Yaşar, Sherlock Holmes Kızıl Dosya, Dostoyevski-Kumarbaz, Stefan Zweig-Satranç, Anthony Burgess- Otomatik Portakal, Küçük Prens, Açlık Oyunları- Suzanne Collins, Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali … liste uzayıp gidiyor.

Evet sizin de mühendislik, bilim, bilim kurgu ile alakalı veya diğer türlerde kitap önerilerinizi yorum kısmından bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: