Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar Nelerdir

Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar

Mühendislik sadece okulda öğretilenlerle yapılabilecek bir meslek değildir. Çünkü üniversitede verilebilecek eğitimlerin de bir sınırı vardır. Gerek ders saati gerek de eğitim süresi bütün her şeyi öğrenebilmeyi engellemektedir. Dolayısıyla eksik kalan noktaları bir takım kurs ve seminerlerle tamamlamak gerekmektedir.

Her mühendisin alması gereken sertifikalardan biraz bahsetmek gerekirse, bu sertifikalar temel mühendislik yeteneklerini kapsamakla birlikte her biri belirli alanlara özeldir. Pek çok konuda bilgi sahibi olabilmek de sizi rakip mühendislerden birkaç adım öne çıkaracaktır. Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar ile ilgili önceki yazımız için lütfen tıklayınız. Bunlara ek olarak elinizde bulundurmanızda fayda olacak sertifikalar şunlardır:

-Yabancı Dil Yeterlilik Sertifikası

Dünya’da gün geçtikçe iletişim kurmak daha da kolaylaşmaktadır. Bu durum şirketler arası iletişim için de geçerlidir. Dolayısıyla bir firma, işe alacağı mühendisin bir veya birden çok yabancı dilinin olmasını istemektedir. Gerek yatırım ortakları gerek de iş yapacağı firmalarla daha kolay ve daha çabuk iletişim kurabilmenin en önemli noktası bu işi yapan mühendislerinin o dili konuşabilmesidir.

Yabancı dil sertifikasına sahip olmanın mühendis için diğer bir avantajı ise, alanındaki gelişmeleri orijinal dilinden takip edebilme özgürlüğüdür. Hem daha efektif hem de daha kısa sürede gerekli bilgilere ulaşabilmeyi sağlar.

-Program Sertifikaları

Hangi mühendislik dalında çalışmak istiyorsanız, o dalın gerektirdiği bilgisayar programlarına hakim olmanız gerekmektedir. Mühendislik projelerinde ve işlerin yürütülmesinde bu programlar sayesinde neredeyse tüm işlemler yapılmaktadır. Dolayısıyla bu programları yeterli seviyede bilmeyen bir mühendis, işe alımlarda 1-0 yenik başlayacaktır.

-Programlama Dili Sertifikası

Programlama yapabilmek, bir mühendise çok şey katacak bir yeterliliktir. Sadece mühendislik değil pek çok meslek kolu programlama yaparak alanında kendisini birkaç adım öne çıkarabilmektedir. Mühendis için yazılım dili bilmek ve onu etkin bir biçimde kullanmak daha önemlidir. Bu yeterliliğe sahip olduğunu göstermek için programlama dili sertifikası alınmalıdır.

-Ms Office Programları Sertifikası

Sadece mühendislik için değil tüm meslek kolları için bu programları iyi kullanabilmek gereklidir. Ancak mühendislerin bu programları çok daha iyi kullanması işe alımlarda büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla mühendislerin alması gereken sertifikaların başında gelenlerden birisidir.

İlginizi Çekebilir :  Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: