Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar

Bu yazımızda mühendislerin alması gereken sertifikaları paylaşacağız..Bir mühendis herhangi bir eğitime,kursa katılmadan önce çalışmak istediği sektörü araştırmalı,o alanda hangi sertifikanın kendisine faydası olacağını ön görmelidir.

Örneğin imalat sektöründe çalışmak isteyen bir üretim mühendisi düşünelim.Kendisini geliştirmek isteyen bu mühendis veya mühendis adayı hangi sertifikalara,yetkinliklere sahip olmalı?Önce bunu belirlemek için bir üretim mühendisinin sahip olması gereken nitelikleri araştırmalıdır.Bunu yapmak için piyasada çalışan üretim mühendisleriyle görüşebilir ve fikir alabilir.Veya kariyer sitelerinde ileride çalışmak istediği pozisyon için aranan nitelikleri öğrenebilir.

 Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar

Mühendislerin alması gereken sertifikalara geçmeden önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum.Sadece sertifika almak için kesinlikle kurslara,seminerlere,eğitimlere katılmayın.Amacınız kursuna gittiğiniz programı tam anlamıyla öğrenmek olsun.

Tavsiye Edilen Yazı: Mühendislik Öğrencilerine Kişisel Gelişim İçin 10 Süper Tavsiye

1- MS Office Programları Sertifikaları

Bir mühendis Ms Office programlarına hakim olmalı.Özellikle Ms Excel programı mühendislerin çok sık kullandığı bir program. Ms Excel sertifikasına sahip olmak sizi bir adım öne geçirebilir. Word ve Power Point Excel’e kıyasla daha basit programlar. Excel özellikle endüstri mühendislerin öğrenmesi gereken programların başında geliyor.

2- Program Sertifikaları

Mesleğinizle ilgili  programların sertifikasına sahip olmak faydanıza olacaktır.Örneğin bir inşaat mühendisinin alması gereken sertifikalar Autocad,İdecad  veya Sap2000 sertifikası iken bir makine mühendisinin alması gereken sertifikalar Autocad,Solidworks,Catia,Ansys olabilmektedir.

3- Kişisel Gelişim Sertifikaları

Kişisel gelişim için alabileceğiniz birçok sertifika bulunmaktadır.Ücretli ücretsiz çok sayıda seminere katılarak sertifikalara sahip olabilirsiniz.Bunlardan bazıları; Diksiyon,Liderlik Ve Motivasyon,İletişim,Girişimcilik olarak sayılabilir.Üniversitelerde bu konular üzerine seminerler düzenlenmektedir.Mümkün olduğunca bu seminerlere katılmaya çalışın.

4- Yabancı Dil Sertifikaları

Günümüzde yabancı dil olmazsa olmazlardan.Özellikle kurumsal,uluslararası firmalarda çalışmak için İngilizce bilmek şart.Önceliği yabancı dil öğrenmeye vermelisiniz.Bunun için tabi ki İngilizce şart.Bunun yanında Almanca bilmek meslek hayatınızda sizi yukarılara çıkaracaktır.

İlginizi Çekebilir :  Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir

5- Kaynak Mühendisliği Ve İş Güvenliği Sertifikaları

Kaynak mühendisliği sertifikası almak size  garanti iş imkanı sunabilmektedir.Firmalar kaynak mühendisliği sertifikası olan mühendis aramaktadır.İş Güvenliği sertifikası almak şu günlerde mühendisler arasında oldukça popüler.Bu amaçla iş güvenliği sertifikası alıp iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazı: Mühendislik Öğrencilerine Özel Staj Rehberi

6- Kalite Sertifikaları

Kalite alanında çalışmak isteyen mühendislerin alması gereken sertifikalardır. İso kalite sertifikalarını alarak rakipleriniz önünde bir adım öne geçebilirsiniz.Kalite alanında kariyer yapmak isteyen mühendislerin bu sertifikalara sahip olması çok önemlidir.

Sertifikaları Nereden Alabilirsiniz?

Bu sertifikalar Halk Eğitim Merkezleri’nde,özel kurslarda,Üniversite’lerde alınabilmektedir..Son yıllarda online olarak eğitimler de verilmektedir.Evinizden bile bu sertifikaları alabilirsiniz.Mühendislik bölümlerinde bulunan topluluklara katılabilirsiniz.Bu toplulukların üyelerine özel indirimli kursları olabilmektedir.Örneği;endüstri mühendisleri kulubü, Ar-ge topluluğu,makine mühendisleri kulubü gibi.

Veya bir makine mühendisliği öğrencisi MMO(Makine Mühendisleri Odası)ya öğrenci üye olarak eğitimlerden,seminerlerden ve sertifika programlarından haberdar olabilir.Diğer mühendislik bölümlerini okuyan öğrenciler de kendi bölümlerinin odalarına üye olabilir.

Bu yazımızda mühendislerin alması gereken sertifikaları açıkladık.Bu sertifikalar mühendislerin çalışma alanına göre değişmektedir.

Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar” için 5 yorum

 • Ağustos 13, 2017 tarihinde, saat 1:59 pm
  Permalink

  Sertifikari bir yazida topladığınız icin teşekkürler. Office ve iş güvenliği sertifikari burada önem taşıyor

  Yanıtla
  • Ağustos 13, 2017 tarihinde, saat 5:54 pm
   Permalink

   Bir mühendisin alması gereken sertifikalara değinmeye çalıştık. Ms Office öğrenmek çoğu mühendislik dalı için önemli.

   Yanıtla
 • Ağustos 13, 2017 tarihinde, saat 8:06 pm
  Permalink

  evet sertifika önemli, bununla birlikte eğitimin uygulama alanlarına aktarılması da önemli. her sertifika herkese olmayabilir. Mühendisler için cad/cam eğitimleri de oldukça önemli…

  Yanıtla
 • Ağustos 14, 2017 tarihinde, saat 10:03 am
  Permalink

  Mühendis adayları yada mühendisler için sertifika olmazsa olmazdir bana göre. Her mühendisin alanina göre sertifikalari günümüz turkiyesinde şart

  Yanıtla
 • Ocak 23, 2018 tarihinde, saat 11:17 am
  Permalink

  Makine firmasında çalışmaya başladığınızda firma için gereken sertifikaları size zaten sonradan kazandırıyorlar.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: