Mühendislik Nedir

Mühendislik Nedir?

Dünyamız teknoloji vasıtasıyla dengelenir ve günümüz teknolojisini mühendisler sağlar. Üretilen son teknoloji ürün veya malzemeler bir mühendisin eseridir. Mühendislik mesleği geçmişten günümüze kadar süre gelmiştir. Kabul edelim ki mühendislik en çok da bizim günümüzde önemli bir kriter haline gelmiştir. Elbette küçükken de mühendislik nasıl olunur sorularını sormuşuzdur. Bu yazımızda konuya detaylı bir şekilde değineceğiz. Mühendis olmak uzaktan bakılınca kolay gözüküyor. Fakat işin içene girince çıkamıyoruz.

İyi Bir Mühendis Nasıl Olunur?

Öncelikle nasıl mühendis olunur konusunu açalım. Bir mühendis adayı olmak için öncelikle derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Üniversiteyi bitirdim gideyim 4 yıllık lisans bölümünü okuyup diplomamı alıp mühendis olayım değil. Bunu başta aklınızdan çıkarın. Çünkü dersleriniz ne kadar başarılı olursa olsun bu sizi iyi bir mühendis olacağınız anlamına gelmez. Mühendisliğin birçok dalı bulunmakta bu yüzden mühendis olacağınıza karar verdiğiniz zaman hangi bölümde ilerleyeceğinizi de kararlaştırmanız lazım. İyi bir üniversitede eğitim almak elbette geleceğiniz için çok önemlidir. Onun için de hep alan derslerinize yoğunlaşıp dersleri kavramanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra zaten gerisi sizlere kolaylıkla gelir. Esas konumuza dönelim, başarılı bir mühendis olmak için ne yapmak gerekir, yazımızın aşağıdaki bölümünde anlatalım.

Başarılı Bir Mühendis Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Derslerinizi kavradınız, o konuda bir sorunumuz kalmadığına göre ikinci aşamaya geçebiliriz. Başarılı bir mühendis olmak için kendi alanınızda projeler üreterek durmaksınız kendinizi yenileniz lazım. Öğrenmeye açık bir insan olmalısınız. Sürekli durmadan teknolojileri takip edip nasıl daha iyisini yapabilirim sorusunu kendinize sormanız ve bu soruların cevaplarını da sizin bulmanız gerekir. Başarılı bir mühendis kendi alanında uzman olan bir mühendistir. Bilgileri kendisini ancak nesilden nesile aktarırsa doyurur.

İlginizi Çekebilir :  Larry Page'in Destek Verdiği Uçan Otomobil Projesi : Kitty Hawk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: