Mühendislik Öğrencilerine Özel Staj Rehberi

Genelde mühendislik bölümlerinde 2 adet zorunlu staj vardır. Örneğin makine mühendisliğinde atölye ve işletme stajı varken; inşaat mühendisliğinde şantiye ve hidrolik stajı gibi. Malum yaz aylarındayız. Yaz ayı staj için en uygun zamanlardan birisidir. Stajlar dönem aralarında da yapılabilse de yazın yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Yazın iki stajı da arak arkaya yapmaya çalışan mühendislik öğrencileri de mevcuttur.
MC3BChendislikC396C49FrencilerineC396zelStajRehberi

 

Staj Yerini Nasıl Buluruz?

Staj yeri arama çalışmalarına dönem içinde başlamak en mantıklı olanıdır. Eğer staj yeri bulmakta zorluk çekiyorsanız şu tavsiyeleri denemelisiniz
İş ilanları sitelerini kullanmak: Kariyer.net, Yenibiriş gibi iş ilanlarının yayınladığı sitelere üye olarak Stajyer mühendis arayan firmaların ilanlarına başvuruda bulunmak.
Firmalara e-mail göndermek: Alanınızla ilgili firmaların web sitelerine girerek e-mail adresine ulaşın. Kısa bir ön yazı ile birlikte Cvnizi firmaya iletin Ön yazıda firmanızda staj yapmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz yazmanız yeterli. E-maili firmanın insan kaynakları uzmanına göndermeniz ise sizin için çok daha iyi olacaktır.
Çevreden yardım istemek: Akraba,arkadaş veya üniversitedeki hocalarınızdan staj yapmak için bir firma aradağınızı yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz..
– Linkedin’i kullanmak: Linkedin’e üye değilseniz üye olun. Stajyer arayan firmalara başvurun.Ve firmaların insan kaynaklarına mesaj yollayarak staj yapmak istediğinizi söyleyin.
Fabrikaları,firmaları gezmek: Eğer vaktiniz varsa fabrikaları gezerek staj yapmak için yer aradığınızı yardımcı
olup olamayacaklarını sormak en etkili yollardan birisidir.
Evet staj yerimizi bulduk. Sıra geldi verimli bir staj dönemi geçirmek için yapılabileceklere.. Öncelikle mühendislikte staj süresi genellikle 20 iş günü olmaktadır. Bu süre bir şeyler öğrenebilmek ve kendini geliştirebilmek için çok kısa. Mümkünse zorunlu stajınızı tamamladıktan sonra eğer vaktiniz de varsa ek olarak staj yapmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Verimli Bir Staj Dönemi İçin Yapılması Gerekenler

– Staj süresince soru sormaktan çekinmeyin. Bilmediğiniz öğrenmek istediğiniz şeyleri kesinlikle sorun. Bir şeyler öğrenmek için oradasınız. Bunu unutmayın.
– İlk hafta staja gidip sonraki haftalar staja gitmesem de olur demeyin.20 iş günü de staja devam edin. Naylon  staj yapmak kendini kandırmaktır.
– Staj süresince okulda gördüğümüz bilgileri uygulamada görmek çok önemli. Örneğin bir makine mühendisi atölye stajı torna,freze tezgahlarını incelemeli öğrenmeli. Gerekirse küçük bir numuneyi torna tezgahında işlemeli. Tabi bunları yaparken firmadaki görevlilerde yardım ve izin almalı.
– Eğer staj süresince sürekli boş durmaktan canınız sıkılıyorsa yetkili mühendisten bir iş isteyin. Bu ufak bir çizim veya hesaplama olabilir.

Zorunlu stajınız bittikten sonra da bir süre daha staj yapmak istediğinizi firmadaki yetkililere aktarın. Mezun olduğunuzda ek olarak yaptığınız bu staj cvnizde size büyük katkı sağlayacaktır.
– Staj yaptığınız firmadaki insanlarla iyi geçinin. Olumlu bir izlenim bırakın. Birçok firma stajyerlerini çalışan adayı olarak görmektedir.

 

İlginizi Çekebilir :  Tüm Zamanların En Önemli 10 Mühendislik Projesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: