Nasa Güneş’e Şempanze Yollayacak

Nasa Güneş’e yakın yaşama olasılığını araştırmak için Güneş’e bir şempanze yolluyor.Bu tür deneylerde hayvanların kullanılması bir ilk değil.Daha önce  uzaya kedi,köpek,solucan,örümcek,maymun,balık gibi çeşitli hayvanlar gönderilmişti.(ayrıntılı bilgi bknz: Tarih Boyunca Uzaya Gönderilen Hayvanların Listesi)Tabi hayvanların bu tür deneylerde kullanılması insanların tepkisini çekmektedir.

 

NasaGC3BCneC59F27eC59EempanzeYollayacak

Nasa’nın Wednesday GöreviNasa geçtiğimiz günlerde Wednesday görevini gerçekleştirmek için bir şempanzeyi kullanacağını açıkladı.

 

Nasa Yöneticisi Açıklama Yaptı

NASA Yöneticisi Charles Bolden, “Şempanzeler en yakın biyolojik akrabalarımızdır, bu nedenle Güneş’in plazma çekirdeğine yaklaştıkça nasıl tepki gösterdiklerini izleyerek oldukça fazla bilgi edinebiliriz” diye konuştu.

 

Güneş’e Gideceği Araç

Şempanzenin Güneş’e tek kişilik bir kapsülün içinde seyahat edeceği açıklandı.

C59Fempanze

Daha Önce De Şempanzeler Kullanılmıştı

Nasa daha önce de yukarıdaki resimde gördüğünüz Ham isimli şempanzeyi 1961 yılında uzaya göndermişti.Ham ile birlikte uzaya gönderilen şempanze sayısı 10’du.

Bolden “Umarım bu görevden öğrendiklerimiz, insan astronotları Güneş’e düzenli olarak göndermenin yolunu açacaktır.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir :  Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone Üretilecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: