Nasa Güneş’in Atmosferine Uzay Aracı Gönderecek

Nasa yeni hedefini açıkladı: ”Güneş’e dokunmak”. Nasa bu misyonla gelecek yıl yaz ayında Güneş’in dış çeperine Parker Solar Probe isimli uzay aracını göndermeyi planlıyor.Uzay aracı Güneş’in atmosferini inceleyecek. Nasa Çarşamba günü düzenledikleri toplantıda görevle ilgili  ayrıntıları açıkladı.

güneş,sun

Nasa yetkililerin yaptığı açıklamaya göre uzay aracı Güneş’e 4 milyon mil uzaklıkta yörüngeye oturacak. Parker Solar Probe görevi başarıyla tamamlarsa Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı olacak.Tarihte hiçbir uzay aracının bu kadar yüksek sıcaklık ve radyasyona maruz kalmadığı belirtiliyor.

 

sun,güneş

Parker Solar Probe Güneş’in atmosferi olarak isimlendirilen taç küreyi inceleyecek.Taç kürenin(Güneş’in  dış çeperi)500 bin derece sıcaklığa sahip olduğu belirtiliyor.Güneş’in dış kısmının iç kesiminden yüzlerce kat daha sıcak olması hala çözülemedi.

Nasa yıldızlarla ilgili merak edilen sorulara da yanıt bulmayı bekliyor.Uzay aracı ısıya dayanabilmesi için karbon kompozit malzemeyle kaplatıldı.11.5 cm kalınlığında ısı kalkanı bulunan uzay aracı 1400 derece sıcaklığa maruz kalacak.

İlginizi Çekebilir :  Gıda Mühendisliği Nedir

Nasa Güneş’in Atmosferine Uzay Aracı Gönderecek” için 8 yorum

 • Haziran 5, 2017 tarihinde, saat 1:12 am
  Permalink

  Dünyada üretilen hiç bir teknoloji güneşin ısısına ve radyasyonuna dayanacak güçte değil ancak onca bilim adamının güvendiği bir şeyler varki bunu savunup gönderme niyetine girmişler başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali yüksek bir deney olacak gibi görünüyor. Ancak Evren hakkında bilgiye aç biri olarak merak ediyorum sonuçlarını

  Yanıtla
  • Haziran 5, 2017 tarihinde, saat 8:17 pm
   Permalink

   Yıldızlar hakkında bilinmeyen onlarca soru cevap bulması bekleniyor.Uzay aracının ısı ve radyasyona dayanabileceği söyleniyor.Bekleyip göreceğiz.

   Yanıtla
 • Haziran 7, 2017 tarihinde, saat 9:47 pm
  Permalink

  Güneş hala oldukça bilinmezlere sahip bir oluşum. Bilim hiç bir zaman bitmez ve bunları takip etmek çok keyif verici.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: