Nihilizm Nedir ?

Nihilizm Nedir ?

Nihilizm, en basit anlamıyla, objektif bir ahlâkın var olmadığını öne sürer. Buna göre, ahlâki olarak nitelendirebileceğimiz hiçbir şey yoktur ve hakikatın özünde asla ahlâk yatmaz. Aynı zamanda değerler arasında da bir hiyerarşi bulunmaz, bir eylem her ne şekilde yapılısa yapılsın, soyut değerler taşımaz, eylem, sadece bir eylemdir. Bu felsefenin, bilgi edinme konusunda da tamamen reddi söz konusudur.
Nihilizme göre
“hiçbir şey yoktur”,
“bir şey olması, onu bilmemizi gerektirmez”,
“bilsek dahi, bir başkasına bildirmemiz mümkün değildir.”

Bununla birlikte nihilizm, metafiziksel tüm öğeleri yok sayar, mevcut sistemlere ve düzene karşı çıkar. Siyasi olarak bir otoriteye sahip her kurumun yok olması gerektiğini savunur. Anlam denen kavram, insanın sanrılarından ibarettir ve objektif bir anlamdan söz edilemez. Bu “hiççilik” olarak adlandırılan felsefi yaklaşımın babası olarak Friedrich Nietzsche kabul edilmektir.

Nihilizme yapılan bir eleştiri; “doğru bilginin elde edilmesi imkansız ise, bu bilgiyi nereden elde ettin?”dir. Nihilizm karşıtlarının en çok kullandığı bu argüman, nihilistler tarafından cevaplanması en zor sorulardan bir tanesidir.

İlginizi Çekebilir :  Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: