Orman Mühendisliği Nedir? Orman Mühendisliği Maaşları

Orman Mühendisliği Hakkında Bilgi

Orman alanlarını korunması ve onları saptanması, geliştirilmesi ve işletilmesi gibi bir çok konuda araştırmalar yaparlar. Orman mühendisleri genellikle kamu kuruluşlarında çalışmaktadır; fakat özel sektörde de iş bulma olanakları vardır.

Orman Mühendisliği Alınan Dersler

Orman mühendisliğinde okutulan derslerin en başında biyoloji gelmektedir. Daha sonra botanik, matematik ve kimya gibi derslerin temel bilgileri verilmektedir. Dersler genellikle teorik ve uygulamalı olarak geçer. Mühendislik dersleri genelde ikinci sınıftan başlamaktadır. Dört yıllık lisans eğitimini tamamlamaları için zorunlu stajlarını yapmak zorundadırlar.

Orman Mühendisinin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Orman mühendisliği okumak isteyen bir öğrenci başta biyoloji olmak üzere bir çok dersi başarı ile geçmelidir. Akademik yapıları iyi olmalı ve analitik düşünme yapıları kuvvetli olmalıdır. Pek çok insan, içinde olmayı sevmeyen açık havada ve yaşadığınız bölgeden uzakta çalışmayı seven kişilerin seçmesi gereken bir bölümdür. Orman mühendisliğini seçerken bunları göze alarak seçmelisiniz. Ormancılık ve orman hayatında yaşamayı seven kimseler bu işi yapmaktan mutluluk duyacaklardır.

Orman Mühendisliği Maaşları

Orman mühendisleri çoğunlukla kamu kuruluşlarında çalışmaktadırlar. Orman müdürlükleri gibi belli başlı yerlerde görev alırlar. Ancak özel sektörde de iş bulma olanakları vardır. İsteyen mezunlar müteahhitlik yapabilir ve daha fazla kazanç sağlayabilirler. Kamu kuruşlarında çalışan bir mühendis 3000-5000 Türk Lirası arasında maaş almaktadır. Ayrıca kendilerini geliştirirlerse kıdem yükselebilir ve daha fazla kazanç sağlayabilirler.

İlginizi Çekebilir :  Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar Nelerdir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: