Özel Bir Şirket Ay’a Ayak Basacak

Özel Bir Şirket Ay’a Ayak Basacak

Gezegenimizin uydusu olan aya özel bir şirket tarafından araç gönderilecek. Tokyoda bulunan iSpace adındaki şirket ayda keşif için 90 milyon $ topladı. Japonya’da yer alan şirket aya ilk ayak basan özel şirket olma hayalini gerçekleştirebilmek için oldukça fazla fon toplamayı başardı.

Bu hayalin gerçekleşmesi adına finansman, Japonya kalkınma Bakanı, Japonya Yenilik Ağı Şirketi, Tokyo Yayın Sistemi ve Konika Minolta  gibi şirketler pek çok farklı girişimde bulundu. Ancak bu hayalin gerçekleşmesini iSpace şirketi başardı. Çalışmalarına hız vererek toplamış olduğu fon sayesinde aya ilk ayak basacak olan özel şirket olarak kayıtlara geçecek.

Ayda madencilik yapabilmek için kolları sıvayan Moon Express yapmış olduğu çalışmalar başarılı olması halinde aya ilk ayak basan özel şirket olarak tarihe adını yazdıracak. Sonunda merakla beklenen tarih açıklandı. Yapılan çalışmaların ardından Aya doğru yapılacak olan yolculuk için tarih belirlenmiş oldu. Yapılan açıklamalara göre 2018 yılında hedefin gerçekleşmesi planlanıyor. Aya gidebilmek için 45 milyon dolarlık fon toplamış olan şirket 2018 yılında yapılacak olan çalışmalar ile bu hayalini gerçekleştireceğini belirtti.

Aya gitme hayali olan bir diğer şirket iSpace 90 milyon dolar toplanmasına rağmen 2020’de aya ayak basmayı planladıklarını açıkladı.

SSCB ve ABD arasında yer alan uzay yarışı sembolü haline gelmiş olan Ay’a ayak basacak olan ilk şirket oldukça büyük bir ödül kazanacak.

Ay’a İlk Ayak Basacak Şirket

2018 yılında ayda madencilik yapmak için son toplayan Moon Express Şirketi yapmış olduğu açıklamayla çalışmalarını hızlandırdığını ve planladıkları şekilde 2018 yılında aya ayak basacaklarını açıkladı. Bu süreçte özellikle pek çok farklı kurulur aya ilk ayak basacak olan şirket için farklı ödül seçenekleri sunuyorlar.

Google’ın açmış olduğu Lunar X Prize isimli yarışmaları çerçevesinde özellikle 31 Aralık 2017 tarihine kadar aya İlk ayak basacak olan şirketin 20 milyon $ ödül kazanacağı belirtiliyor. Bu durumda özellikle Moon Express belirlemiş olduğu tarihte başarıya ulaşması halinde 20 milyon doların da sahibi olabilecek. 2018 yılına yaklaştığımız bu dönemlerde merakla beklenen konular arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir :  2020'de Uçan Taksiler Geliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: