Programla Ağırlık Merkezi, Kütle Hesabı

Merhabalar, bu yazımda Solidworks programı ile yapabileceğimiz  çeşitli işlemlerden biri olan ağırlık merkezi, kütle hesabını anlatacağım.Parçaların teknik özellikleri Cad ile tasarımcılarını için önemlidir.Bu değerleri programsız hesaplamak daha çok zamanınızı alabilir.Bu nedenle Solidworks programıyla veya başka Cad programları ile bu özellikleri hazır olarak elde edebilir zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.Ben ise bu yazımda bu teknik özellikleri elde etmek için Solidworks programını kullanacağım.Bunu sizlere yine Solidworksde çizdiğim bir parça üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Solidworks programı ile parçaların geometrik modellemeleri, montajlarının yanı sıra gerilme analizleri,animasyon,render, 2d teknik resim elde etme gibi çok fazla işi yapılabilmektedir. Bir tasarım yapacaksanız ve bu tasarımın sürecinde modellemenin yanı sıra hesaplamalar da olacaktır.Solidworks programı çizdiğiniz parçanın, makinanın kütle, ağırlık merkezi, hacim, yüzey alanı  gibi özeliklerini sizin için hesaplar.Ağırlık merkezini X, Y,Z koordinatlarında elde edersiniz.

 

Programla Ağırlık Merkezi,Kütle Nasıl Hesaplanır?

solidworks ağırlık hesaplama
Solidworks ile çizdiğiniz parçanın teknik özelliklerini elde etmek çok kolaydır.Örnek olması için çizdiğim bir parçanın kütle değerini ve ağırlık merkezi koordinatlarını elde ettim.Parçayı Solidworks part kısmında çizdim.Gördüğünüz gibi gayet basit bir parça Aşağıdaki adımları takip ederek siz de parçanızın teknik özelliklerini elde edebilirsiniz.

 

1- Öncelikle çizdiğimiz parçaya Edit Material sekmesinden malzeme atayalım.Ben bu parça için malzeme olarak AISI 1020 Steel seçtim.Program seçtiğiniz malzemenin yoğunluğua göre kütle hesabı yapar.

2- Daha sonra Evaluate(değerlendir)  → mass properties (kütle özellikleri) komutuna tıklanır.

3- Ve seçilen parça için kütle, ağırlık merkezi, hacim, yüzey alanı,atalet momenti  gibi teknik değerler elde edilir.

Kütle,Ağırlık Merkezi Değerlerinin Elde Edilmesi

Yukarıdaki adımları uyguladıysanız parçanın ağırlık merkezi, kütle gibi teknik özelliklerini elde etmiş olacaksınız. .Bu özellikleri elde etmek oldukça basit bir işlem gerçekten. Tasarım aşamasında işinizi kolaylaştırıp tasarım süreçlerini hızlandırabilir.Ben de yaptığım örnek uygulamada resimdeki değerleri elde ettim 

solidworks ağırlık hesaplamaParçanın teknik özellikleri 

Seçtiğimiz malzemeye göre yoğunluk Density: 0,01 mm3

İlginizi Çekebilir :  Solidworks yer çekimi animasyonu

Mass: Kütle= 21305,97 gram

Volume: Hacim= 2707238,93 mm3

Surfaces area: Yüzey alanı= 188515,98 mm2

Center of mass: Ağırlık merkezi= X= -28.74
Y= 0,00
Z= 34,05

olarak bulundu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: