RÜZGAR IŞIĞI KIRAR MI?

Mühendislik okuduğumdan bir yazımda bahsetmiştim sanırım.Ve mühendislik hakkında yazılarıma ağırlık vermeyi düşünüyorum.İlk olarak geçenlerde facebookta gördüğüm ilginç bir soru dikkatimi çekti.

Ve cevabını bulmak için araştırma da yaptım.Tam olarak açıklayamasak da denedik diyelim..Soru şuydu RÜZGAR IŞIĞI KIRAR MI? İlginç bir soruydu gerçekten ve hiç aklıma gelmemişti.Facebookta  Bi Mühendis Kolay Yetişmiyo adlı sayfa tarafından sorulmuştu.Ve düşünmeye başlamıştım elbetteki fiziksel bir açıklaması vardır diye düşündüm….

rüzgar
Daha sonra verilen cevapları okumaya başladım.Sayfa adminin verdiği cevap şuydu: Kırılma, bazı cisimler kırılmaya uğrar. Sabit bir yol izleyerek ayırıcı bir yüzeye çarpan ışık, ortamların kırıcılık indislerine göre kırılır. Örneğin, hava ortamında yol alan ışık ışını, su ortamına gelir ve su ortamına geçerken normalle belli bir açı yapacak şekilde kırılır.
Şimdiki örnek kırılmayı daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Önce bir oda düşünelim. Bu odanın zemininin yarısı parke ile diğer yarısı da halı ile kaplı olsun ama parke ile halı arasında yükseklik farkı olmasın. Bu parke zeminin üzerinden halı bulunan kısma belli bi açı ile bir varil yuvarlanmakta olsun. Bu varil halı yüzeyine ulaştığı zaman varil yavaşlamaktadır, bu sırada varilin halıya uzak olan kısmı başlangıçtaki hızıyla hareket etmektedir. Varilin uçlarıdaki bu hızlardaki farklılık varilin dönmesine neden olur.Bu dönüşte varilin ilerleme doğrultusunu değiştirir.
Kırılma kurallarına göre çok kırıcı ortamdan az kırıcı ortama geçen ışık yüzey normalinden uzaklaşacak şekilde kırılır. Az kırıcı ortamdan çok kırıcı ortama geçen ışık için de normale yaklaşacak şekilde kırılır.
O da bir siteden araştırmıştı belli ki ama bu açıkladığı yönden gitmek gerekiyordu bencede.Sonra biraz düşündüm ve şu  cevabı yazdım :RÜZGAR yüksek basınç alanından alçak basınç alanına havnının hareketidir.Yani yüksek yoğunluklu havanın düşük yoğunluklu hava bölgeisine geçişidir diyebiliriz. Işığın kırılması da yoğunluk farkı olan bölgeler arasında gercekleşir.Bence rüzgar ışığı kırar.Ama biz bunu gözümüzle farkedemeyiz..
Bende sitelerden faydalanmıştım rüzgarın tanımına bile bakmıştım.Yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hava hareketiydi.Ve ışığın kırılması da yoğunluk farkı olan bölgeler arsında gerçekleşiyordu.Bence rüzgar ışığı kırar dedim..Size diğer insanların cevaplarından da bir tane
yazmak istiyorum.Hayır, öyle olsa güneş ışınları çarpık çurpuk gözükürdü ama gayet doğrusal.diye bir cevap vardı Ve en çok beğenilen cevaptı diğer mühendis adaylarının en çok benimsediği görüş buydu belki de…
Şimdi size soruyorum rüzgar ışığı kırar mı ? Bana açıklayabilir msiniz? Kanıtlayabilir misiniz?Cevaplarınızı bekliyoruz….
İlginizi Çekebilir :  Türk Mühendisler Bmw'den Transformers Yaptı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: