Sibernetik Hakkında Merak Edilenler

Sibernetik Hakkında Merak Edilenler

Sözcük olarak sibernetik kavramı Kybernetika, yani yönetme sanatından türemiştir. Ayrıca gemi dümeni kullanma anlamına da gelir. Değişerek bilim dalı haline gelmesi, uçaksavar mermilerin korunması ile ilgili yapılan çalışmalar sonrasında olmuştur. Bu da 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına denk gelir. İnsanlar ve insanlar tarafından üretilen makineler birtakım davranış içerisindeyken, denetim altında tutulması gerekir. Bu denetime gerek kalmadan işleyişin sürmesinin hedeflenmesi sibernetiğe ihtiyacı yaratmıştır.

Sibernetiğin Toplumsal ve Düşünsel Yanı

Sanılanın aksine sibernetik bilimi sadece teknik bir bilim değildir. Aynı zamanda düşünce ve toplum bilimleri açısından da etkili bir alandır. İnsanın gelişim sürecinin de bir parçasını gösterir. Karmaşık bir yapıda olması da bunun bir göstergesidir. İnsan düşüncesi ve makine gücünün birleştirilmesini hedefler. Bu açıdan insanların toplum ve evreni algılamasındaki bir aşama gibi de düşünülebilir.

Sibernetik Bölümleri

Sibernetik, bölümlere ayrılır. Temelde sibernetiğin beş ana yaklaşımı vardır. Bunlar sistem, haber, düzen, oyunlar kuramı ve algoritma şeklinde sıralanabilir. Sistem, ana elamanların karşılıklı etkileşimlerindeki birliği ifade eder. Bu sistem, belirli bir işlevi yerine getirmek için uygun davranışlar geliştirir ve sürekli denetleyerek düzenler. Bu sistemler dinamik yapıdadır ve kendini ayarlama, düzenleme ve organize etme özelliklerine sahiptir. Bilgi alan ve veren sistemleri de beraberinde getiren haberleşme bölümü, iç düzenlilik bakımından önemlidir. Bunun devamı her zaman mümkün değildir. Ancak korunması mümkündür. Bu sistemlerin dış çevreye açık olması beraberinde bozucu etkenlere de açık olmasına neden olur. Geri bellekle iletişime geçmek gerekir. Aksi halde bozuk araba gibi bir hareket olur. Sibernetik biliminde oyunlar kuramına gelince, bunun önemi bilgi ve öğrenme temelli olmasıdır. Davranışların duruma göre değişmesi bir algoritma ve komut listesi ile mümkün hale gelir. Bir problemi çözmek için ne tür işlemler olacağını belirtir. Söz gelimi elektronik hesap makinelerinin de programlanması bu şekilde olur. Sibernetik bir anlamda diğer bilim dalları arasında da köprü niteliğindedir. Yani birçok bilim dalı bu alanda faydalanmaktadır. Psikoloji, hukuk gibi sosyal alanlar da bundan etkilenir. İlerleyen yıllarda sinir sistemi, beyin ve makine sentezi konularında geliştirilen çalışmalar olacağı bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Bilgisayar Mühendisliği Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: